NewsyKról Karol III abdykuje na rzecz Williama? Znany arystokrata rozwiał wątpliwości. Teraz wszystko zdaje się jasne i klarowne

Król Karol III abdykuje na rzecz Williama? Znany arystokrata rozwiał wątpliwości. Teraz wszystko zdaje się jasne i klarowne

Król Karol III, książę William
Król Karol III, książę William
10.09.2022 12:00, aktualizacja: 10.09.2022 16:11

Królowa Elżbieta II dzierżyła ster rządów Zjednoczonego Królestwa przez siedem dekad, obfitujących w ważne wydarzenia historyczne, w tym proces dekolonizacji, powstanie Wspólnoty Brytyjskiej, zimną wojnę, reformy Margaret Thatcher i Brexit. 96-letnia monarchini odeszła 8 września. Władzę po niej objął jej najstarszy syn, książę Karol, który przyjął imię króla Karola III.

Nowy monarcha ma 73 lata. W związku z wiekiem arystokraty od lat spekulowano o jego potencjalnej abdykacji na rzecz syna, księcia Williama. Taki krok zapewne byłby pozytywnie przyjęty przez poddanych, albowiem wielu z nich nie darzy Karola sympatią ze względu na skandal związany z księżną Dianą. W maju tego roku ośrodek badań Ipsos zapytał mieszkańców UK o to, czy Karol będzie dobrym władcą. Taką nadzieję wyraziło niespełna 50 proc. pytanych. Aż 74 proc. dało mandat zaufania Williamowi.

Dziennikarze Faktu o kwestię potencjalnej abdykacji zapytali księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego. Polski arystokrata, który zna członków dynastii Windsorów, nie zostawił żadnych złudzeń.

Czy Karol III abdykuje na rzecz księcia Williama?

Rozmówca tabloidu przyznał, że Karol miał w ostatnim problemy wizerunkowe (na światło dzienne wyszło to, że jego fundacja przyjmowała pieniądze od rodziny saudyjskiego terrorysty, Osamy Bin Ladena – przyp. red.). Jednocześnie media oskarżają 73-latka o przesadny konserwatyzm. Lubomirski-Lanckoroński absolutnie nie zgadza się z takimi głosami.

Książę wskazał na to, że nowy władca ma w swojej agendzie wiele postępowych poglądów, w tym poparcie dla zielonej polityki. Jak podkreślił, o kwestiach ekologicznych mówi już cztery dekady temu.

Myślę, że będzie świetnym królem. Niewątpliwie będzie się mierzył z legendą swojej matki – stanowczo ocenił.

Cóż, niewiele wskazuje na to, aby Karol miał rzeczywiście abdykować. Co myślicie na ten temat? Czy książę Cambridge i Kornwalii sprawdziłby się lepiej jako król?

  • Książę William z dziećmi Dzień Ojca 2022
  • Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński w TVN24
  • Karol III - orędzie do narodu
  • książę William przeklina na Wimbledonie
  • Książę William sprzedaje gazety
  • Książę Karol zwrócił się do Elżbiety II
  • Książę Karol i księżna Camilla
  • Jan Lubomirski-Lanckoroński, Dawid Woliński na spotkaniu z Kate i Williamem w Łazienkach
  • Helena Mańkowska i Jan Lubomirski-Lanckoroński na okładce Wprost. Wywiad o ślubie
[1/9] Książę William z dziećmi Dzień Ojca 2022
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także