ExclusiveJoanna Przetakiewicz wspomina czasy, gdy żyła w biedzie: "To był dla mnie bardzo trudny moment". Wróciła pamięcią do związku z Janem Kulczykiem

Joanna Przetakiewicz wspomina czasy, gdy żyła w biedzie: "To był dla mnie bardzo trudny moment". Wróciła pamięcią do związku z Janem Kulczykiem

Joanna Przetakiewicz
Joanna Przetakiewicz
Weronika
03.06.2022 12:20, aktualizacja: 03.06.2022 12:44

Joanna Przetakiewicz to polska projektantka oraz dyrektorka kreatywna domu mody La Mania, uważana za jedną z najbogatszych kobiet w Polsce.

Gwiazda przez ponad dekadę była związana z najbardziej majętnym Polakiem III RP – Janem Kulczykiem. Para poznała się, kiedy przedsiębiorca pozostawał jeszcze w związku małżeńskim. Ich uczucie okazało się jednak silniejsze i Kulczyk postanowił poświęcić dla Joanny całe dotychczasowe życie. To on namówił ją do stworzenia własnej marki fashion, widząc, jak godne podziwu wyczucie stylu ma jego ukochana.

W końcu jednak związek projektantki i biznesmena się rozpadł, a półtora roku później milioner zmarł.

Joanna Przetakiewicz zmagała się z biedą

Okazuje się jednak, że stale widniejącej na liście najbogatszych kobiet Przetakiewicz nie zawsze wiodło się tak dobrze. W rozmowie z naszą reporterką projektantka opowiedziała o czasach, kiedy miała poważne problemy finansowe.

Taki etap miałam wtedy, kiedy rozstałam się z mężem. Mieliśmy rozdzielność majątkową od początku trwania małżeństwa, w związku z tym, ja z domu wyszłam praktycznie tak, jak stałam z trojgiem dzieci. Musiałam wynająć mieszkanie i poczynić wiele kroków, żeby to życie odbudować. To był moment dla mnie bardzo trudny, bo zainwestowałam wszystkie swoje oszczędności w kolejną firmę, kupiłam mieszkanie w stanie surowym, więc niewiele można było z tym zrobić – powiedziała Jastrząb Post.

Joanna Przetakiewicz postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i skrupulatnie zapisywać bieżące wydatki.

Wtedy zrobiłam według siebie instynktową rzecz, aby dać sobie poczucie bezpieczeństwa. Postanowiłam, że przez kolejne dwa miesiące będę spisywać wszystkie wydatki, nawet te najdrobniejsze. Nawet jak kupowałam "Twój Styl", to zapisywałam to. Zapisywałam nawet te bardzo małe kwoty. Zrobiłam to też po to, aby zobaczyć, czy ja mogę z czegoś zrezygnować. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, ile wydajemy. Przychodzi wyciąg z karty i mówimy "wow", ja nawet nie pamiętam, że tyle na to wydałam. Po dwóch miesiącach usiadłam nad tym całym zeszytem, przeanalizowałam wszystkie wydatki, które sobie pogrupowałam. Priorytetowe to były wydatki na moje dzieci – ich nauka, książki, tenis, gra w piłkę i tego typu rzeczy. Potem były moje wydatki – poczynając od manicuru, poprzez książki, chodzenie do kina, teatru czy też nawet kolacje z przyjaciółmi.

Plan projektantki okazał się skuteczny i pozwolił jej zobrazować sytuację. Gwiazda postanowiła, że chce zarabiać więcej.

Ja po tych dwóch miesiącach doszłam do wniosku, że ja absolutnie z niczego nie chce rezygnować. Chcę zarabiać więcej. Taki był mój wniosek. Ale te dwa miesiące, spisywanie tych wydatków, dały mi wiedzę, ile ja wydaję, ile potrzebuję i jaka jest moja sytuacja.

Jak reagowała na hejt i opinie mówiące o tym, że z Janem Kulczykiem była tylko dla pieniędzy?

Ja z tym hejtem, o którym mówisz, zmierzam się cały czas. Mało tego, ja jestem przekonana o jednym – jeżeli coś wzbudza kontrowersje, to wzbudza dyskusje i jest to nośny, żywy temat. Ja dlatego też napisałam tę książkę ["Pieniądze szczęście dają" – red.] pod takim tytułem, bo wiedziałam, że ona wzbudzi pewną dozę hejtu. Jeżeli ktoś myśli, że zrobi mi tym wielką przykrość, to jest w błędzie. Jeżeli ktoś mówi, nie znając mnie, rzeczy nieprawdziwe, to jest mi przykro. Natomiast wiem, że to jest w tej chwili ważniejsze, aby mówić o tym, co wydaje mi się kontrowersyjne, co dla mnie jest oczywiste. I to jest ważniejsze niż mój własny komfort i to, czy ktoś będzie mnie lubił, czy nie.

Joanna Przetakiewicz wyznała także, co dają jej pieniądze i gdzie nauczyła się przedsiębiorczości.

To, co kobiecie dają pieniądze to poczucie bezpieczeństwa. Że w sytuacjach kryzysowych da sobie radę, że ma wolność wyboru, że zachowuje swoją godność i nie musi podejmować żadnych decyzji pod wpływem strachu. Ja widziałam to w mojej rodzinie przez wiele lat. Mnie nikt nie nauczył biznesu, ani przedsiębiorczości w domu. Ja po prostu widziałam, co się stało z moją ciotką, która miała swoją firmę, była niezależna. Potem zrezygnowała ze względu na rodzinę, a potem kilka lat później zostawił ją mąż. I ona nagle została totalnie pozbawiona gruntu pod nogami. Ja wiem do czego ją to doprowadziło i to, że teoretycznie wszystko skończyło się dobrze, to ona nigdy nie odzyskała spokoju. To nauczyło mnie, że pieniądze szczęście dają.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

 
  • Jan Kulczyk i Joanna Przetakiewicz byli parą przez osiem lat
  • Joanna Przetakiewicz i Jan Kulczyk na początku swojej relacji
  • Kobiety Jana Kulczyka: Joanna Przetakiewicz
  • Związek Joanny Przetakiewicz i Jana Kulczyka trwał ok. 8 lat
  • Joanna Przetakiewicz na pogrzebie Jana Kulczyka? To pytanie zadaje sobie cały show-biznes
  • Jan Kulczyk i Joanna Przetakiewicz nie mieli dzieci
  • Jan Kulczyk z Joanną Przetakiewicz prowadzili luksusowe życie
[1/7] Jan Kulczyk i Joanna Przetakiewicz byli parą przez osiem lat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także