Już dziś rusza festiwal filmowy w Cannes. Przypominamy polskie gwiazdy, które gościły na imprezie w poprzednich latach

Polskie gwiazdy na festiwalu w Cannes

Polskie gwiazdy na festiwalu w Cannes

Polskie gwiazdy w Cannes

W środę 11 maja rusza międzynarodowe święto kina – festiwal filmowy w Cannes. To już 69. edycja tej imprezy, na której – podobnie jak w latach ubiegłych – można się spodziewać prawdziwej plejady gwiazd.

Ubiegające się o główną nagrodę, Złotą Palmę, filmy oceni jury w składzie: George Miller (reżyser, przewodniczący jury), Arnaud Desplechin (reżyser), Kirsten Dunst (aktorka), Valeria Golino (aktorka, reżyserka), Mads Mikkelsen (aktor), Laszlo Nemes (reżyser, scenarzysta), Vanessa Paradis (aktorka, piosenkarka), Katayoon Shahabi (producent), Donald Sutherland (aktor).

W ubiegłych latach na festiwalu gościli także Polacy. Wielokrotnie tam bywał Roman Polański – w 2002 roku odebrał nawet Złotą Palmę za film „Pianista”. Dwadzieścia jeden lat wcześniej, w 1981 roku, po najważniejszą nagrodę imprezy sięgnął także Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza”.

Na czerwonym dywanie Cannes stawali także cenieni polscy aktorzy, jak Krystyna Janda (wyróżniona w 1990 roku za rolę w „Przesłuchaniu”), Andrzej Chyra czy Paweł Deląg. Nie można zapomnieć o Danielu Olbrychskim, który był w składzie ubiegłorocznego canneńskiego jury.

Na uroczystych premierach, a także galach związanych z festiwalem w Cannes często pojawiała się także Anja Rubik: czasem sama, czasem w towarzystwie męża Sashy Knezevica, a jeszcze kiedy indziej – z ulubionym projektantem.

Jakie jeszcze polskie akcenty mieliśmy w Cannes? Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Zobacz także: Plejada gwiazd na festiwalu w Cannes 2015 [GALERIA FOTO]

Roman Polański ze Złotą Palmą za film

Roman Polański ze Złotą Palmą za film „Pianista”, festiwal w Cannes 2002 (fot. ONS)


Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×