Oscary. Te pary walczyły o statuetkę w tych samych latach: Angelina Jolie i Brat Pitt, Penelope Cruz i Javier Bardem. Kto jeszcze?

Te pary walczyły o Oscara

Te pary walczyły o Oscara

W tym roku dwie pary walczą o Oscara. To nie pierwszy taki przypadek w historii rozdania Złotych Rycerzy. W tych samych latach byli nominowani jeszcze inni. 

Nagroda Akademii Filmowej znana jako Oscar, to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla gwiazd ze świata filmu. Co roku wybierani są m.in. najlepsi aktorzy/aktorki, reżyserzy czy utwory filmowe. Kilka tygodni temu opublikowano pełną listę nominowanych. Na liście nie zabrakło również polskiego akcentu. W tym roku o Złotego Rycerza walczy krótkometrażowy film Sukienka, który wyreżyserował Tadeusz Łysiak. Nominację otrzymała także islandzko-szwedzko-polska koprodukcja Lamb. 

Czasami zdarza się tak, że w tym samym roku nominowane są również pary. Na tegorocznej gali o Oscara powalczą Jesse Plemons oraz Kirsten Dunst w kategoriach dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Psie pazury. 39-latka nie ukrywała podekscytowania, gdy zobaczyła siebie i swojego narzeczonego na liście:

Bycie uhonorowanym przez Akademię jest naprawdę wzruszającym doświadczeniem. Dla mnie i Jessego zdobycie pierwszej wspólnej nominacji przekracza nasze najśmielsze marzenia- wyznała w rozmowie z US Weekly.

W tym roku w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka pierwszoplanowa nominowani zostali Penelope Cruz oraz Javier Bardem, którzy od dwunastu lat są małżeństwem. To jednak niejedyne takie przypadki w historii Oscarów. Które pary były nominowane w poprzednich latach?

Oscary. Te pary w tych samych latach walczyły o statuetkę

W 2019 roku Greta Gerwig i Noah Baumbach zdobyli po aż sześć nominacji za filmy Małe kobietki i Historia małżeńska. Gwiazda w rozmowie z The Hollywood Reporter wyznała, że ekscytuje ją tego typu rywalizacja z ukochanym o to, kto zdobędzie więcej statuetek:

To ekscytujące mieć wzajemne uznanie za pracę, którą on i ja włożyliśmy w nasze filmy. Istnieje poczucie chęci popisania się przed sobą nawzajem – przynajmniej z mojej strony – stwierdziła Greta.

O Oscara w 2009 roku walczyli także Brad Pitt i Angelina Jolie, którzy siedem lat później rozstali się. 46-latka otrzymała nominację za rolę w filmie Oszukana, natomiast jej ówczesny mąż za Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Żadnemu z nich nie udało się osiągnąć zwycięstwa.

Michelle Williams i Heath Ledger poznali się w 2004 roku na planie filmu Tajemnice Brokeback Mountain. Dwa lata później oboje otrzymali nominacje za role drugoplanowe w tej produkcji.

W tych samych latach o Oscara walczyły także takie pary jak: Frances McDormand i Joel Coen (1997), Alicia Vikander i Michael Fassbender (2016), Susan Sarandon i Tim Robbins (1996) czy Gena Rowlands and John Cassavetes (1975).


Javier Bardem i Penelope Cruz | fot. ONS

Javier Bardem i Penelope Cruz | fot. ONS

Brad Pitt i Angelina Jolie | fot. ONS

Brad Pitt i Angelina Jolie | fot. ONS

Alicia Vikander i Michael Fassbender | fot. ONS

Alicia Vikander i Michael Fassbender | fot. ONS

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×