Wirtualna Polska

Osoba bliska Krystynie Jandzie walczy z nowotworem. Gwiazda o wsparciu kobiet zmagających się z rakiem piersi

Osoba bliska Krystynie Jandzie walczy z nowotworem. Gwiazda o wsparciu kobiet zmagających się z rakiem piersi

Krystyna Janda

Krystyna Janda jest jedną z gwiazd, która włączyła się w kampanię Masz Wybór. W nowym wywiadzie zdradziła, dlaczego się na to zdecydowała.

Wirtualna Polska

Pod koniec września odbyła się premiera kampanii społeczno-edukacyjnej Masz Wybór, która powstała z inicjatywy organizacji pacjentów zajmujących się problemami kobiet z nowotworami piersi Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Spa for Cancer oraz firmy Pfizer.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kampania Masz wybór. Komu jest dedykowana?

Kampania ma na celu edukację pacjentek i ich rodziny, a także szeroką opinię publiczną na temat tego problemu medycznego, najnowszych terapii w leczeniu nowotworów piersi, a także zachęcać pacjentki do świadomego uczestniczenia w procesie leczenia.

Bohaterkami kampanii i powstałego w jej ramach SPOTU są trzy inspirujące kobiety, które przeszły drogę z rakiem. Agata, Dorota zmagające się hormonozależnym, HER2-ujemnym rakiem piersi i Dagmara, która zachorowała na raka piersi potrójnie ujemnego.

Agata, Dagmara, Dorota – bohaterki kampanii Masz wybór

Agata, Dagmara, Dorota – bohaterki kampanii Masz wybór

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kobiety związane na co dzień z Olsztyńską Fundacją Spa for Cancer, opowiadając o swoim doświadczeniu z rakiem, chcą zmotywować inne panie do aktywnego uczestniczenia w procesie leczenia, a także zachęcić do działań profilaktycznych.

Krystyna Janda i Katarzyna Miller promują kampanię Masz wybór

W akcję zaangażowały się również znane Polki. Wśród nich Krystyna Janda, która o wsparciu kampanii opowiedziała reporterce Jastrząb Post:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jestem osobą publiczną. Każda tego typu kampania ma w mediach problem z przedarciem się ze swoim przesłaniem przez tysiące newsów, problemów. Dlatego uważam, że jeżeli mogę pomóc w jakikolwiek sposób, nawet minimalny to powinnam brać w tym udział. Bardzo się cieszę, jeżeli pomogę.

Janda zdradziła nam, że jedna z pracownic Teatru Polskiego jest chora na raka. Na szczęście może liczyć na wsparcie przyjaciół z teatru i przede wszystkim rodziny:

Wirtualna Polska

Najgorsza w tej chorobie jest samotność. To nie jest wcale odległa choroba. Bardzo wiele kobiet, które znam, bądź znałam przechodzą przez to. Wiele historii kończy się bardzo szczęśliwie. Rak nie wyrok – to takie zdanie, które ma pełne umocowanie, ponieważ wiemy, że wiele kobiet jest wyleczonych. Natomiast ta samotność i brak rozeznania jest naprawdę trudny. To, co my robimy tutaj w Teatrze – opowiadam o swoich kłopotach, przyjaźnimy się. Pamiętajmy, że wsparcie rodziny, wsparcie dzieci jest najważniejszą rzeczą. Najważniejsze, żeby nie przechodzić tego w samotności.

Katarzyna Miller, która jest psychoterapeutką, publicystką i poetką – absolwentką psychologii oraz filozofii na Uniwersytecie Warszawskim – również włączyła się w projekt Masz wybór:

Chciałabym bardzo, żeby dotarło do kobiet wszędzie – do małych miejscowości, różnych takich miejsc, w których kobiety są bardzo samotne, niewspierane i zachowują się wobec siebie jak sprzed 100 laty. Wszystko muszę, nic dla mnie. Że te kobiety będą pamiętały o sobie, będą robiły badania, będą się rozglądały za wsparciem, będą żądały wsparcia, będą z niego korzystały. Że się dowiedzą, że wcale nie musi być chemioterapia przy każdym raku. A już na pewno nie musi być zabieranie piersi.

Poniżej relacja ze spotkania inaugurującego akcję Masz wybór.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

PPF_1804 PPF_1832 PPF_2142
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×