Szukaj

Niewiarygodne instalacje na nagrobku Kory! Co nowego pojawi się na pierwszą rocznicę śmierci gwiazdy?

Olga Jackowska, nieodżałowana artystka, wokalistka kultowego zespołu Maanam, zmarła na raka wieku 67 lat w swoim domu w Bliżowie na Roztoczu. W ostatnich dniach byli obok niej synowie, mąż Kamil Sipowicz oraz najbliższy przyjaciele. Została pochowana na Powązkach. Co rodzina szokuje dla odwiedzających jej nagrobek w pierwszą rocznicę śmierci gwiazdy?
Kora Jackowska - grób, jak wygląda?

Kora Jackowska - grób, jak wygląda?

Kora, właściwie Olga Aleksandra Sipowicz z domu Ostrowska, była jedną z najbardziej charyzmatycznych i najwybitniejszych postaci w historii polskiego rocka. Uznana została za ikonę prezentowanego stylu. Oryginalna, niebanalna, szczera – często do bólu. Fani ją kochali za jej bezkompromisowość i dobre serce.

Kora od 2013 roku walczyła z chorobą nowotworową. Na różne sposoby. Po kolejnej reemisji choroby, zaczęła przyjmować niezwykle drogi lek. Część jej kuracji była finansowana z jej własnych środków, część ze zbiórki od fanów, którzy do końca nie opuścili swojej idolki. Wokalistka w tym czasie walczyła też aktywnie o to, aby lek został wpisany na listę specyfików refundowanych przez rząd. Jej forma raz wzrastała, raz spadała. Wokalistka do końca wierzyła, że pokona przeciwnika. Niestety rak pokonał artystkę.

Na jej pogrzebie żegnają ją najbliżsi, przyjaciele i tłumy fanów, którzy przez lata podziwiali twórczość tej wielkiej wokalistki zespołu Maanam. Podczas ceremonii pożegnalnej zebrani odsłuchali piosenkę Maanamu Granice. Tak samo oryginalny jak jej pogrzeb okazuje się być jej nagrobek.

Mnóstwo roślin, stelaż, a w samym jego centrum wizerunek zmarłej gwiazdy. Wokół posadzono bluszcz, a także kwiaty. Tuż przy nagrobku wokalistki znalazła się skrzynka na listy od fanów jej twórczości. Jest też karmnik dla wiewiórek. Tuż obok zainstalowano duży, czerwony karmnik dla ptaków, przyozdobiony kolorowymi wstążkami oraz rysunkami, a także miseczki z wodą dla zwierząt. Okazuje się, że tuż przed pierwszą rocznicą śmierci gwiazdy, obok nagrobka stanie rzeźba upamiętniająca artystkę wszech czasów:

Mieliśmy pomysł, żeby tę instalację zrobił Paweł Althamer, światowej sławy artysta i najpierw zrobiliśmy tę gablotę, którą ja pomalowałem, on teraz pracuje nad rzeźbą, więc rodzina Althamerów jest w to zaangażowana, bo pomaga mu brat, a syn zrobił słynny mural na Nowym Świecie – wyznał Kamil Sipowicz w rozmowie z reporterką Jastrząb Post.

Taka decyzja z pewnością zdziwi wiele osób, ale przecież miejsce spoczynku Kory musi być takie jak ona – niezwykłe i kolorowe. Taka też musi zostać pamięć o  artystce.

View this post on Instagram

Dziś @the_diary_of_jack zaprowadził mnie na dwa a nawet więcej grobów na Powązkach Wojskowych, ale szczególnie dwa są tam dla mnie ważne – ludzi, którzy mieli wpływ na moje życie – a drogi do nich znaleźć sam bym nie umiał. (Kiedy byli z nami, do obojga trafiłem bez trudu…). Leżą całkiem niedaleko siebie. Grób Kory z karmnikiem dla wiewiórek i grób Ryszarda Kapuścińskiego z wazonem na długopisy, które zostawiają mu czytelniczki i czytelnicy. Maniakalnie wręcz zbierał długopisy… Na pewno nie byłbym tym, kim jestem, gdyby nie twórczość tych dwojga, ale także rozmowy z nimi. O tym już tu kiedyś pisałem. Kora skupiona na sobie i Kapuściński zawsze skupiony na rozmówcy. ????Nad grobem – ponieważ się nie modlę, bo nie wierzę w boga, do którego trzeba by się modlić – zrobiłem w myślach eksperyment: oczekiwałem na pierwsze zdanie jakie wypowiedzieli lub napisali, które przyjdzie mi do głowy. I przyszło. Od Kapu – „Wszyscy o wszystkim mało wiemy” (napisał); od Kory – „Podwójne życie to minimum jakie każdy człowiek powinien posiadać” (powiedziała, żartobliwie chyba). No takie zdania przypomniałem sobie w pierwszej kolejności i już. (Zastanawiałem się chwilę teraz, czy Kora powiedziała „mieć”, czy „posiadać”, ale mam wrażenie, że posiadać, bo lubiła język bogatszy niż biedniejszy. Albo inaczej: bardziej elegancki niż potoczny). ????Kora czytała Kapuścińskiego, ale czy Kapuściński słuchał Kory? ????????Pomyślałem chwilę i chyba wiem, dlaczego te dwa zdania mi wpadły. Bo oba swego czasu przyniosły mi ULGĘ! ???? #kora #cmentarz #kapuściński #kapuscinski #wiewiórka #korajackowska #planeta #powązki #powązkiwojskowe #maanam @maanam_official #reportaż #nonfiction #kapuscinski #literatura

A post shared by Mariusz Szczygieł (@szczygiel_mariusz) on

Zobacz: Skandaliczny wpis znanego blogera: „Kora żyje i wiedzie życie upadłej artystki występującej w domach publicznych”. Czy on już oszalał?

Zobacz: Kamil Sipowicz opowiedział nam najwspanialsze wspomnienia związane z Korą! [WIDEO]

Zobacz: Kora niewyobrażalnie cierpiała. Tak skrzywdził ją kościół


Grób Kory w kwietniu 2019

Grób Kory w kwietniu 2019

Grób Kory w kwietniu 2019

Grób Kory w kwietniu 2019

Krzysztof Piątek i Paulina Procyk - zdjęcia dekoracji

Krzysztof Piątek i Paulina Procyk - zdjęcia dekoracji

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×