Ile kosztuje zdrowa dieta? Grosze. Katarzyna Bosacka zdradziła, na co zwrócić uwagę i czego unikać

Katarzyna Bosacka o zdrowej diecie

Katarzyna Bosacka o zdrowej diecie

Wiele osób, które chce zmienić swoje nawyki żywieniowe, uważa, że zdrowe odżywianie jest równoznaczne z wysokimi kosztami. Co na ten temat sądzi Katarzyna Bosacka?

Katarzyna Bosacka od lat już zajmuje się tematem zdrowego odżywiania i świadomych zakupów. Gwiazda wiele razy w programie Wiem, co jem uświadamiała widzów, że producenci żywności stosują wiele chwytów marketingowych, które mają za zadanie przekonać kupujących, że dana rzecz jest zdrowa. Niestety nie zawsze miało to wiele wspólnego z prawdą, a cena takiego produktu była o wiele wyższa.

Spore grono klientów jest przekonane, że zdrowa dieta jest bardzo drogim sposobem odżywiania, na który niestety nie mogą sobie pozwolić. Katarzyna Bosacka ma nieco inne zdanie na ten temat.

Katarzyna Bosacka o cenach zdrowych produktów

Dziennikarka już od kilku lat doradza Polakom, jak świadomie robić zakupy. Specjalistka od zdrowego żywienia postanowiła w rozmowie z Jastrząb Post rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące cen zdrowych produktów. Zdradziła, w jakie produkty warto zaopatrzyć swoją spiżarnię, by nie tylko dbać o zdrową dietę, ale również nie zrujnować domowego budżetu.

Zdrowe odżywianie, to jest odżywianie, jak mówi Światowa Organizacja Zdrowia – oparte przede wszystkim na warzywach. Więc jeśli jemy warzywa w sezonie, a każdy człowiek powinien jeść od pół kilograma, do nawet 80 dekagramów warzyw dziennie, to jest dosyć spora porcja. Ale jeśli pomyślimy o warzywach sezonowych, nie są one takie drogie. Więc to nie jest najdroższa część naszego budżetu, którą wydajemy na jedzenie. Potem powinniśmy jeść trochę owoców. Około 20 dekagramów.  Jeśli też są to owoce sezonowe, to drogie nie są. Później wchodzą produkty pełnoziarniste. Kasza – droga nie jest. Płatki owsiane górskie – nie są drogie. Idziemy dalej – nabiał. Jeśli ktoś może jeść nabiał, nie ma skazy białkowej, nie ma uczulenia na białko mleczne, nietolerancji laktozowej etc. i może jeść nabiał, to i jajka – najzdrowszy produkt na świecie, a drogie nie są. Produkty mleczne fermentowane – jogurt, kefir maślanka. Też nie są drogie.

Bosacka zwróciła uwagę na chwyty marketingowe producentów, które często powielają opłacone przez nich celebrytki:

Ja wiem, że niektóre celebrytki kulinarne sprzedają np. owsiankę w malusieńkich paczuszkach, jak policzyć za kilogram ona kosztuje 590 zł, ale wydaje mi się, że to jest gruba przesada. Można kupić płatki owsiane górskie za 7 czy 8 zł za kilogram i też będzie dobrze.

A co z mięsem i produktami rybnymi?

Jedyne co, to dobrej jakości mięso, ale tu WHO mówi – do pół kilograma w tygodniu i ewentualnie ryba, też 2 razy w tygodniu. Więc jeśli to wszystko złożymy do kupy, to się okazuje, że ta zdrowa dieta wcale taka droga nie jest.

Jesteście fanami zdrowego odżywiania?


Kasia Bosacka – tłusty czwartek 2021

Kasia Bosacka – tłusty czwartek 2021

Katarzyna Bosacka nagrywa program EkoBosacka w swojej kuchni

Katarzyna Bosacka nagrywa program EkoBosacka w swojej kuchni

scena z: Katarzyna Bosacka, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

scena z: Katarzyna Bosacka, SK:, , fot. Piętka Mieszko/AKPA

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×