Dzisiaj Dzień Kawy. Katarzyna Bosacka rozwiązuje jeden z istotniejszych sporów i pokazuje plusy picia małej czarnej

Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosacka

Kawa jest dla wielu osób napojem, bez którego nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia. Od lat jednak trwa spór dotyczący tego, czy jest ona zdrowa, czy nie. Co na ten temat mówi Katarzyna Bosacka?

Katarzyna Bosacka od wielu już lat zajmuje się tematem zdrowego odżywiania. Jej celem jest uświadomienie Polaków, które z produktów powinny znaleźć się w ich lodówkach i domowych spiżarniach. Wiele razy udało się jej już przełamać stereotypy dotyczące zakupów i rzeczy, które klienci najchętniej wkładają do swoich zakupowych koszyków. Jak się okazuje piękne opakowanie i odpowiednie chwyty marketingowe producentów żywności potrafią nieźle namieszać w głowach klientów. Nie raz już bowiem dziennikarka zdemaskowała niezbyt zdrowe produkty pod szyldem light, bez cukru itp.

Odwieczny spór konsumentów dotyczy jednak kawy, która dla wielu osób jest niezastąpionym produktem, a inni natomiast uważają, że nie jest zbyt dobrym wyborem.

Katarzyna Bosacka o kawie. Czy według niej jest zdrowa?

Katarzyna Bosacka od dawna już edukuje Polaków, jak powinni robić zdrowe i świadome zakupy. Temat kawy zdecydowanie nie jest jej obcy i temu produktowi kilka lat temu również poświęciła jeden z odcinków programu Wiem, co jem. W rozmowie z reporterką Jastrząb Post opowiedziała o zaleceniach dotyczących tego napoju i jego właściwościach dla zdrowia. Czy kawosze mogą odetchnąć z ulgą?

Wiele osób się spiera, czy kawa jest zdrowa. Jaki pogląd w tym temacie prezentuje Katarzyna Bosacka, która od lat jest specjalistką od żywienia?

Ten pogląd na kawę się zmienia. Pamiętam, że pierwszy program o kawie Wiem, co jem zrobiłam w roku 2011. Już wtedy mówiłam, że kawa jest zdrowa, że nie należy się jej bać i żeby bardziej pić kawę niż napoje energetyczne. I potem boom w 2012 Światowa Organizacja Zdrowia wpisała kawę jako produkt, który działa prozdrowotnie. Więc to jest przez Światową Organizację Zdrowia zaklepane. Dlatego, że kawa ma w sobie kofeinę, która powoduje, że po wypiciu kawy otwiera nam się jedno oko, potem drugie. Świat wydaje się lepszy, sympatyczniejszy. I to właśnie robi kofeina. Czyli wprowadza nas w dobry nastrój. Jak mamy dobry nastrój, to mamy też więcej przeciwciał we krwi. Kawa ma w sobie przeciwutleniacze, które sprawiają, że krążenie krwi jest lepsze, bo kawa, jakby się zastanowić jest bardzo blisko kakaowca. I kawa i kakaowiec zawierają w sobie przeciwutleniacze, mają też magnez.

Podsumowując — zdrowa, czy nie?

Tak więc w tej chwili oświadczenie kardiologów – bo kardiolodzy i diabetolodzy, to są dwie grupy, które najlepiej znają się na żywieniu – mówią, że dzisiaj nawet osoby z nadciśnieniem mogą wypić 4 filiżanki kawy dziennie i nic się nie stanie.

To wspaniała wiadomość dla wszystkich kawoszy!


Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosacka

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×