Eurowizja 2023 poza Ukrainą. Jamala z żalem komentuje decyzję organizatorów. Wolałaby, żeby show było w innym kraju niż UK

Jamala o Eurowizji 2023

Jamala o Eurowizji 2023

Jamala o Eurowizji 2023. Jak skomentowała decyzję organizatorów konkursu, którzy przenieśli go z Ukrainy do Wielkiej Brytanii? Jak wspomina swoją przygodę z 2016 roku, gdy wygrała całe widowisko?

Eurowizja w 2016 roku odbyła się w Sztokholmie. Polskę reprezentował Michał Szpak, który z utworem Color of your life zajął 8. miejsce. Zwyciężczynią show okazała się Jamala z przebojem 1944. O wyniku zdecydowała suma punktów od jurorów i widzów – gdyby obowiązywał inny system głosowania, Ukrainka zajęłaby 2. miejsce.

Od tamtego czasu kariera Jamali ruszyła z kopyta. Zaczęła regularnie koncertować, odwiedzać różne kraje i pojawiać się na wydarzeniach związanych z Eurowizją. W rozmowie z reporterką Jastrząb Post, z którą spotkała się za kulisami spotu do Tańca z gwiazdami, wróciła wspomnieniami do tamtego czasu.

Jamala o Eurowizji 2016 i 2023

Jamala uważa, że tekst jej piosenki, w którym poruszyła temat deportacji Tatarów krymskich w 1944 roku, dziś idealnie wpisuje się w to, co dzieje się w jej ojczyźnie zaatakowanej przez Rosjan. Dodała, że Polacy jak żaden inny naród rozumieją niesprawiedliwą tragedię, jaka obecnie spotyka Ukrainców:

2016 rok rzeczywiście był dla mnie ważny, wygrałam z piosenką “1944”, i teraz kiedy śpiewam tę piosenkę “Kiedy obcy nadchodzą… Wchodzą do twego domu, zabijają wszystkich i mówią Jesteśmy niewinni”, to brzmi jeszcze bardziej boleśnie i realistycznie. Wtedy śpiewałam o swojej babci, swojej historii, o 1944 roku i wiem, że 1944 rok w Polsce tak samo jest bardzo znaczący, odbyła się rewolucja i dlatego my z wami Polakami rzeczywiście jak nikt inny wiemy, czym jest walka. Walka każdego dnia za swoje prawo, za to żeby żyć w swojej ojczyźnie, za swój język. Myślę, że rozumiecie to jak nikt inny na świecie.

Wokalistka czuje obowiązek mówienia o całej sytuacji w mediach na całym świecie. Wie, że jako zwyciężczyni Eurowizji jest ambasadorką swojego kraju w najróżniejszych zakątkach globu:

I tak, moje życie zmieniło się całkowicie. Z jednej strony jako zwyciężczyni Eurowizji staję jako głos mojego kraju, i gdzie byś nie był – czy to w Ameryce, Wielkiej Brytanii, czy w Holandii, to jesteś głosem swojego kraju. Dlatego bardzo ważne jest to, co mówisz, to co robisz, żeby ratować swoją ojczyznę i żeby temat Ukrainy nie znikał z mediów.

Jamala odniosła się przy okazji do decyzji producentów Eurowizji, którzy postanowili przenieść przyszłoroczny konkurs do Wielkiej Brytanii. Przypomnijmy, że przywilej organizacji show przypadł Ukrainie, której reprezentant (Kalush Orchestra) wygrał tegoroczną edycję:

Uważam, że dla mnie, jako dla Ukrainki, jest to smutne. Dlatego, że my wygraliśmy i chciałoby się, żeby Eurowizja odbyła się na Ukrainie, ale z drugiej strony rozumiem, że i uczestnicy, i goście konkursu muszą być jak najbardziej z dala od rosyjskiej agresji, bo jest to niebezpieczne. Niebezpieczne nie tylko dla Ukrainy, ale też dla całego świata. Ukraina teraz jest jak ściana – stoi za całą Europą, żeby to całe zło nie poszło dalej. Dlatego rozumiem, że jest to jedyne możliwe rozwiązanie.

Gwiazda bardzo żałuje, że Eurowizja 2023 nie odbędzie się w Polsce. Zależało jej, by jeśli nie na Ukrainie, to właśnie tutaj odbywało się to popularne wydarzenie:

A drugi wariant jest taki, że chciałabym żeby Eurowizja była w Polsce. Naprawdę, gdyby było takie prawo, możliwość oddać wam, to ja bym to zrobiła. 

Cała rozmowa poniżej.


Jamala - Wiktory 2021

Jamala - Wiktory 2021

Jamala - Wiktory 2021

Jamala - Wiktory 2021

Jamala

Jamala

Komentarze

 • Gość pisze:

  Uwielbiam Jamale.Ma przepiękny głos.Będę jej kibicować w TzG🙏

 • Krytyk pisze:

  Co za durny komentarz…

 • Gość pisze:

  Tak – najlepiej zrobić ukraińską imprezę w Polsce i na koszt Polski. I niech się Polska martwi, nie tylko pomocą humanitarną, ale jeszcze organizacją tego cyrku, co to miał być na Ukrainie. Trzeba było dać Polsce 10, a nie 0 – jak zrobili Ukraińcy – a teraz obudzili się z ręką w nocniku…

  • Gość pisze:

   Eurowizję powinien wygrać Krystian Ochman,a przez to co się dzieje na Ukrainie to odrazu że oni musieli wygrać a na dodatek wszystko dostają wszystko na złotej tacy

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×