Szukaj

Jak mogliśmy to przeoczyć! Polak nominowany do Oscarów 2016! I to w jednej z najważniejszych kategorii

J.Ralph - Polak nominowany do Oscara 2016

Polak nominowany do Oscarów 2016

Po ubiegłorocznym sukcesie Idy na Oscarach nikt nie przypuszczał nawet, że Polsce uda się po raz kolejny zagościć na najważniejszej gali na świecie. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Na Oscarach 2016 obecny będzie Polak, który został nominowany w jednej z najważniejszych kategorii całej gali.

Josh Ralph, znany jako J. Ralph został nominowany w Best Original Song za piosenkę Manta Ray z filmu Racing Extinction. Jest to już druga nominacja Polaka do Oscara, poprzednią dostał w 2012 roku za piosenkę Chasing Ice z fimu Before My Time.

Jak dowiedział się Jastrząb Post, J. Ralph to jedyny polski akcent na tegorocznych Oscarach! Kilka dni temu odebrał swój polski paszport. Okazuje się, że dziadek kompozytora był Polakiem. J. Ralph aktualnie mieszka w Nowym Jorku i od 15 lat przyjaźni się z Izą Miko, która uczy go języka. Studiował na Yale University, jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej i jedynym kompozytorem w historii, który otrzymał dwie nagrody w A.I.C.P. ( Association of Independent Commercial Producers) Awards. Kilka jego dzieł jest również włączonych do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

J. Ralph bierze udział w najważniejszych wydarzeniach na świecie takich jak: World Cup, Oscary, Super Bowl, World Series, Grammy, Emmy, Złote Globy i playoffs NBA. Jego utwory wykonują tacy artyści jak Sia, Scarlett Johansson czy Liza Minnelli.

Tylko u nas, pierwsze zdjęcie J. Ralpha z polskim paszportem:

Iza Miko i J. Ralph z polskim paszportem

Iza Miko i J. Ralph z polskim paszportem

J.Ralph - Polak nominowany do Oscara 2016

J.Ralph – Polak nominowany do Oscara 2016

Kim jest J. Ralph?

Josh Ralph urodził się w 1975 roku. To amerykański kompozytor, producent, wokalista i działacz społeczny. Mieszka w Nowym Jorku. Jego płyty sprzedały się w ponad 10 milionach egzemplarzy na całym świecie, jednocześnie osiągając nr 1 na liście Billboard 100 najlepszych przebojów w ponad 22 krajach.

Karierę rozpoczął już jako nastolatek i podpisał kontrakt z Atlantic Records. Jest założycielem międzynarodowej firmy produkcyjnej The Rumor Mill, a utwory, do których wyprodukował muzykę wielokrotnie zdobywały statuetki Grammy. Skomponował także muzykę dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz dla większej liczby laureatów i nominowanych do Oscara niż ktokolwiek inny w historii tej gali.

Zagraniczne media opisują go jako najlepszego dokumentalnego producenta muzyki filmowej albo, być może, najlepszego kompozytora dokumentalnego, jaki dziś tworzy. Wielu uważa, że J. Ralph wywiera znaczący wpływ na media. Współtworzył jedne z najbardziej znanych filmów dokumentalnych wszech czasów ujawniających ważne kwestie społecznie.

W ciągu swojej kariery napisał utwory aż do 7. filmów, które nominowane zostały do Oscarów. Te filmy to:

 • Man on wire (2009)
 • The Cove (2010)
 • Hell and back again (2012)
 • Chasing Ice (2013) – pierwsza nominacja bezpośrednio dla J. Ralpha za najlepszą piosenkę z filmu Before My Time w wykonaniu Scarlett Johansson i Joshua Bella.
 • Finding Vivan Maier (2015)
 • Virunga (2015) J. Ralph stworzył piosenkę pt. We will not go
 • Racing Extinction (2016)druga nominacja dla Polaka za piosenkę Manta Ray, jest to w ogóle 3. nominacja dla piosenki z filmu dokumentalnego w historii Oscarów. Film posiada również utwór pt. One Candle napisany i wykonany przez J. Ralpha z duecie Sią.

Inne dzieła: 

 • niedługo po nominacji do Oscara 2013, wyprodukował nominowaną do Oscara 2014 piosenkę The Moon Song w wykonaniu Karen O i Ezry Koening z Vamipire Weekend na gali Oscarów przy akompaniamencie duetu gitarowego do zwycięskiego filmu Her w reżyserii Spike’a Jonze’a.
 • w 2015 roku na polecenie Discovery Channel stworzył dzieło symfoniczne dla Shark Week. Powstał utwór Teodora, nagrany w legendarnym studiu Abbey Road Studios przy udziale Joshuy Bell – zdobywcy Grammy, London Symphony Orchestra i London Voices Choir oraz 150 innych muzyków.
 • Do filmu  JIM: The James Foley wyprodukował piosenkę tytułową Empty Chair w wykonaniu Stinga.
 • muzyka do filmu dokumentalnego Meru – utwór Until the end w wykonaniu Lizy Minnelli i Wytona Marsalisa
 • utwór We will not go dla filmu Virunga (nominowanego do Oscara w 2015 roku) w wykonaniu afrykańskich legend muzycznych: Youssou N’Dour, Salif Keita, & Fally IPUPA. 


Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×