Pierwszy wywiad z faworytem na Eurowizję 2023! Jann odsłania kulisy przygotowań do preselekcji. Wskazał najmocniejszych rywali

Jann o Eurowizji 2023

Jann o Eurowizji 2023

Kim jest Jann, który jest faworytem preselekcji na Eurowizję 2023? Reporterka Jastrząb Post porozmawiała z 24-letnim wokalistą na temat konkursu, przygotowań do eliminacji i tego, jak powstała piosenka Gladiator.

Już w najbliższą niedzielę 26 lutego o godzinie 17.30 rozpocznie się finał krajowych eliminacji na Eurowizję 2023. O bilet do Liverpoolu, gdzie w dniach 9, 11 i 13 maja odbędzie się konkurs (finał poprzedzą dwa półfinały), zawalczy dziesięcioro artystów, którzy wyrazili gotować do reprezentowania Polski.

Wśród uczestników preselekcji nie brakuje znanych nazwisk. Po raz trzeci szansę na zwycięstwo mają Maja Hyży i Natasza Urbańska. Na liście kandydatów są też Dominik Dudek, Alicja SzemplińskaBlanka Stajkow czy Jann, który we wszelkich rankingach fanów i bukmacherów zostawia rywali daleko w tyle. Według ekspertów to właśnie jego piosenka Gladiator jest najmocniejszą propozycją w stawce.

Eurowizja 2023. Kim jest Jann?

Jann, a właściwie Jan Rozmanowski, ma 24 lata i pochodzi z Lublina. Już jako nastolatek występował w Operze Narodowej. Na scenie czuje się jak ryba w wodzie. Swój talent szlifował w kraju i za granicą. Przez trzy lata uczęszczał do Szkoły Muzycznej w Garwolinie, której nie ukończył, gdyż w wieku 16 lat przeprowadził się wraz z rodzicami do miasta Newry w Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował naukę w Flynn Performing Arts School. Następnie w latach 2018–2021 studiował wokal na londyńskiej uczelni BIMM.

W listopadzie 2020 roku zadebiutował singlem Do You Wanna Come Over?, który na platformie Spotify odsłuchano już ponad 1 mln razy. Dwa lata później wydał album Power. Śpiewał na festiwalach w Polsce i za granicą.

Reporterce Jastrząb Post udało się spotkać z wokalistą i porozmawiać na temat przygotowań do preselekcji na Eurowizję 2023.

Jann o Eurowizji 2023 i przygotowaniach do preselekcji

Jann o kulisach powstawania utworu Gladiator:

Pomysł na piosenkę zrodził się w mojej głowie, usiadłem do komputera, zacząłem pisać i stwierdziłem, że to jest coś, co warto rozwinąć i potem zaczęliśmy z Jeremiaszem Hendzlem pracować nad produkcją, i tak to powstało. Wtedy jeszcze nie myślałem o Eurowizji. Nie tworzę w ogóle z takim podejściem, że coś jest po coś. To była czysta inspiracja i coś, co po prostu chciałem zrobić.

Kiedy postanowił zgłosić swój utwór do Eurowizji?

Zostałem namówiony. „Gladiator” wyszedł w październiku, razem z klipem, który współreżyserowałem. To jest całkowicie mój pomysł, więc jestem bardzo z niego dumny, bo wygląda tak, jak go sobie wyobraziłem i bardzo mi na tym zależało. Pomógł mi w tym bardzo Adam Romanowski. Potem pojawiły się pierwsze komentarze i pomyśleliśmy, że to jest coś, nad czym warto się pochylić i poszła taka lawina, że to już naprawdę poszło szeroko i stwierdziłem, że czemu nie? Można spróbować. Rozmawiałem z moim teamem, moją menadżerką, bo ja lubię jednak mieć kontrolę nad swoją sztuką i zastanawiałem się, czy to jest właśnie ta droga dla mnie, tak jak mówię o tym w „Gladiatorze”, że zastanawiam się, jakim chce być artystą itd. Ostatecznie stwierdziłem, że warto spróbować.

Jak ocenia zeszłoroczny występ Krystiana Ochmana?

Bardzo dobry występ. On podobnie jak ja, też ma klasyczne wykształcenie, warsztat ma niesamowity.

Jak będzie wyglądał jego występ na żywo? Czy będzie inspirowany teledyskiem?

Nie chcę go odtwarzać całkowicie, bo teledysk już jest i nie ma po co go mielić, ale chcę przekazać ten sam klimat. To jest dla mnie kluczowe, żeby to wszystko było spójne. Myślę, że występ będzie w podobnym klimacie i że to będzie coś mocnego.

Czy inspiruje się twórczością zespołu Maneskin, który w 2021 roku wygrał Eurowizję?

Wiem, że są porównania. Ale nie inspirowałem się zespołem Maneskin.

Jak czuje się z tym, że jest typowany na zwycięzcę preselekcji?

Jest duża odpowiedzialność. Dużo zaufania zostało mi powierzone. Mam nadzieję, że nie zawiodę. Ja zawsze daje z siebie 200%, a występy na żywo, to jest coś, z czym ja się czuję najlepiej. Zawsze chciałem występować na żywo i mam nadzieję, że ludziom się spodoba i nie zawiodę ich oczekiwań.

Jak ocenia utwory konkurencji?

Każdy robi coś innego. To jest bardzo fajne, że jest spora różnorodność. Jestem ciekawy Alicji, która nie wypuściła jeszcze utworu, ale znamy się i uważam, że Ala jest świetną wokalistką, więc jestem ciekawa, co zaprezentuje. Utwory są bardzo spoko. Utwór Nataszy jest bardzo spoko, Blankę też słuchałem. Bardzo fajnie.

Cała rozmowa poniżej.


Eurowizja 2023: Jann

Eurowizja 2023: Jann

Jann

Jann

Jann

Jann

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×