Basia Kurdej-Szatan opowiedziała o swojej terapii: „Zrobiło mi się lżej”. Teraz pomaga innym. Wystosowała apel przed naszą kamerą

Barbara Kurdej-Szatan

Barbara Kurdej-Szatan

Barbara Kurdej-Szatan ma za sobą terapię u psychologa. Jak bardzo odmieniła jej życie? Gwiazda opowiedziała o telefonie zaufania, który założyła, by nieść pomoc innym. Zaapelowała do Polaków o wsaprcie jej zrzutki.

Barbara Kurdej-Szatan jeszcze pięć lat temu była u szczytu popularności. Prowadziła prawie każdy program w TVP, pojawiała się w roli gospodyni okolicznościowych koncertów i festiwali, a do tego regularnie występowała w reklamach popularnej sieci telefonii komórkowej. Pod koniec roku jej wizerunek został nieco nadszarpnięty.

W październiku gwiazda opublikowała wpis pełen mocnych słów. Emocjonalnie zareagowała na widok płaczących dzieci przy polsko-białoruskiej granicy, za co przeprosiła. Wpis gwiazdy wywołał ferment w mediach. W efekcie aktorka straciła kilka kontraktów. Niewykluczone, że to właśnie wtedy zdecydowała się skorzystać z pomocy terapeuty.

W rozmowie z reporterką Jastrząb Post opowiedziała, jak wiele dały jej regularne spotkania z psychologiem.

Barbara Kurdej-Szatan o pomocy psychologa i swoim telefonie zaufania

Kurdej-Szatan zwróciła uwagę, jak bardzo terapia pomogła jej spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy. W rozmowie z Jastrząb Post opowiedziała, dlaczego zdecydowała się na nią:

Był taki czas w moim życiu, że musiałam skorzystać. Namówiła mnie do tego moja przyjaciółka, która bardzo dużo jeździła po świecie, spędziła dużo czasu w USA i powiedziała mi w pewnym momencie, kiedy było mi bardzo ciężko, abym poszła do psychologa.

Przez długi czas odpierała pomysł spotkań z psychologiem. Tłumaczyła sobie, że ich nie potrzebuje:

Ja zawsze miałam takie myślenie, że jestem silna, jestem z dobrego domu, zawsze sobie ze wszystkim bardzo dobrze radziłam i tak dziwnie do psychologa. My w Polsce mamy wrażenie, że do psychologa to muszą iść osoby, które już naprawdę zbzikowały i są chore psychiczne, i to nie wypada i nie przystoi. A właśnie tak nie jest. Ona mnie namówiła, żebym poszła.

Co Basia poczuła po pierwszym spotkaniu?

Zrobiło mi się lżej. To jest trochę krępujące, ale myślę, że musimy nas Polaków przyzwyczajać do tego, że warto i trzeba dbać o nasze zdrowie psychiczne, bo z tego wynikają przeróżne inne problemy, również fizyczne, bo to wszystko się łączy. Dlatego właśnie m.in. założyłam moją fundację i zorganizowałam tę akcję z telefonem zaufania. Uważam że nawet jeżeli ktoś się krępuje pójść do psychologa tak bezpośrednio, to może zadzwonić anonimowo i porozmawiać.

Gwiazda założyła fundację Z porywu serca, za której pośrednictwem będzie prowadzić m.in. działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, a także wspierać osoby w potrzebie. Na początek zaoferowała profesjonalną pomoc psychologiczną dla osób dotkniętych kryzysem humanitarnym na wschodniej granicy Polski oraz uchodźców z Ukrainy. Aktorka opowiedziała nam o szczegółach swojego projektu i rozmowie z osobą, dla której okazał się bardzo pomocny:

Ostatnio byłam w Krakowie. Tam właśnie pracują psychologowie, którzy odbierają nasze telefony. Jeden z nich mi powiedział, że jedna pani  prosiła, żeby mnie pozdrowić i mi podziękować. Ja na początku nie zorientowałam się, że chodzi o telefon zaufania i on mi powiedział, że to była bardzo długa i trudna rozmowa, ale jest lepiej. Ja się aż popłakałam. Wzruszyłam się ogromnie. Jak sobie uświadomiłam, że ten telefon zaufania, w który włożyłam tyle energii, ale też całej organizacji i pieniędzy, bo ja teraz uruchomiłam zrzutkę, ale nikt nie chce na nią wpłacać.

Kurdej-Szatan apeluje do Polaków, by wsparli ją w realizacji przedsięwzięcia, które ma nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Bez odpowiedniego zaplecza finansowego projekt nie będzie mógł być kontynuowany. Link do zrzutki znajdziecie tutaj.

Mam wrażenie, że ludzie mają dość zrzutek i już nikt nie chce słuchać o wojnie, a ten telefon jest naprawdę bardzo potrzebny. Właśnie po takiej jednej opinii psychologa uświadomiłam sobie, że warto, że chcę o to walczyć, chcę zbierać na to pieniądze i chcę, aby ten telefon zaufania funkcjonował i działał, i żeby te telefony były odbierane. Psychologowie mają dyżury, ja chcę, aby to działało. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne i materialne. Bardzo was proszę, wspomóżcie zrzutkę, aby psychologowie mogli cały czas pracować.

Czy Basia dalej chodzi na terapię?

Mnie wystarczyło kilka wizyt i jest teraz ok. Ale wiem, że ludzie wiele lat zmagają się z różnymi traumami, które wynikają z dzieciństwa. Więc to jest grubsza sprawa i wtedy rzeczywiście, lepiej jest chodzić regularnie.

Cała rozmowa poniżej.


Basia Kurdej-Szatan. Premiera Pani Basia

Basia Kurdej-Szatan. Premiera Pani Basia

Basia Kurdej-Szatan ścięła włosy | fot. Instagram.com/kurdejszatan

Basia Kurdej-Szatan ścięła włosy | fot. Instagram.com/kurdejszatan

Barbara Kurdej-Szatan

Barbara Kurdej-Szatan

Komentarze

 • GośćWanda pisze:

  KURDEJ wyzucisz drzwiami ,to wleci kominem.To babsko jest tak upierdliwe jak mucha….Odganianie jej nic nie daje,bo i tak będzie bzyczec

 • Przezorny pisze:

  Linia telefoniczną 0-800….. raczej nie darmowa. Żeby jedyną korzyścią tej rozmowy nie okazał się dla rozmówcy ogromny rachunek telefoniczny

 • Gość pisze:

  Jak trwoga to psychologa? 🤣🤣🤣

 • Gość pisze:

  Taki live od dzis barbara ś nie ma za co przepraszac wyjdzie źe za laurki i cukierki sprzedali kraj bo tych długów nikt nie spłaci nawet wnuki a 1000bld poszło na ku..wy i złodziei +vat i za rozbiorke płotu 100mld wyjdzie + vat ale czas pokaze teściu się tylko zdenerwował i to tyle

 • Gość Ada pisze:

  Wpierw trzeba potrafić myśleć logicznie bo na głupotę żaden psycholog nie pomoże Nie obrażać innych Pomyśleć nim się coś powie

 • Gość pisze:

  Już niech ta pani nikomu nie pomaga.

  • Gość pisze:

   Zgadzam się, tak szybko się wyleczyła? Nie można zaufać takiej osobie

 • Kamila pisze:

  A żołnierzy przeprosiła? Przeprosiła w TV a może tak osobiście? Do żon i dzieci przeprosić. Jakby się czuła gdyby jej męża ktoś nazwał morderca? Brak uczuć i tylko wyrachowanie

 • Gość pisze:

  To bardzo dobra inicjatywa, tym bardziej że wiele osób nie ma dostępu do psychologa. Na wizytę trzeba czekać bardzo długo albo zapłacić duże pieniądze. Nie każdego na to stać.

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×