Jakie szanse na unieważnienie małżeństwa mają Opozda i Królikowski? Adwokat kościelny przyjrzał się sprawie i rozwiał wszystkie wątpliwości [WIDEO]

Joanna Opozda i Antoni Królikowski

Joanna Opozda i Antoni Królikowski

Joanna Opozda i Antek Królikowski szykują się do rozwodu. Kolorowa prasa informuje, że chcą też unieważnienia przysięgi złożonej w kościele. Sprawdziliśmy, czy może im się to udać. O komentarz w ich sprawie poprosiliśmy adwokata, który specjalizuje się w prawie kościelnym. 

Joanna Opozda i Antoni Królikowski byli jedną z najpiękniejszych par w show-biznesie. Aktorzy zaczęli się ze sobą spotykać dwa lata temu, a fani z zaciekawieniem przyglądali się tej burzliwej relacji. Po kilku miesiącach gwiazdy postanowiły się rozstać, ale długo bez siebie nie wytrzymali.

Dali sobie kolejną szansę, a ich związek wkroczył na zupełnie inne tory. Szybko podjęli decyzję o ślubie i zaczęli przygotowania do ceremonii. Pod kościołem pojawili się paparazzi, dzięki którym fani mogli zobaczyć dokładną relację z wyjątkowego wydarzenia.

Po kilku tygodniach od zawarcia małżeństwa poinformowali, że spodziewają się dziecka. Radość małżonków nie trwała jednak długo. Tuż po tym, jak Joanna pochwaliła się pierwszym zdjęciem z synkiem, wyszło na jaw, że jeszcze przed narodzinami Vincenta rozstała się z jego tatą. Powodem tego miała być inna kobieta, która zawróciła w głowie aktorowi.

Adwokat kościelny ocenia szanse na unieważnienie małżeństwa Joanny Opozdy i Antka Królikowskiego

Jak donosi kolorowa prasa, Joanna i Antek szykują się do rozwodu. Małżonkowie, pomimo że doczekali się dziecka, nie widzą dla siebie przyszłości. Aktorka po rozstaniu poszła na terapię, a w ostatnim wywiadzie przyznała, że chciałaby zachować poprawne relacje z ojcem syna. Wszystko dla dobra Vincenta.

Opozda i Królikowski zdecydowali się na ślub cywilny i przysięgę przed Bogiem. O ile rozwód w ich sytuacji wydaje się formalnością, to unieważnienie ślubu kościelnego może już nie być takie proste. W tej sprawie postanowiliśmy skontaktować się z doktorem Michałem Poczmańskim, czyli specjalistą z zakresu prawa kościelnego.

Ekspert udzielił nam obszernego wywiadu dotyczącego możliwości unieważnienia ślubu kościelnego Joanny Opozdy i Antoniego Królikowskiego. Okazuje się, że cały proces może potrwać nawet kilka lat.

Wszystko zależy tak naprawdę od diecezji, od sprawy, o której mówimy. Średnio taka procedura trwa około 3 lat, natomiast, to zależy  w wielu przypadkach od liczby świadków, odległości zamieszkania od sądu tych świadków. Ale możemy przyjąć, że trwa to około 3 lat.

Powodów, dzięki którym małżeństwo może zostać unieważnione, jest wiele:

Kodeks prawa kanonicznego mówi o wielu powodach, chociaż najpowszechniejszym jest kanon 1095 nr 3, który mówi o psychicznej niezdolności wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich, i to zgodnie ze statystykami kościelnymi, jest taki najbardziej popularny powód do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Mówimy tutaj o sytuacji, kiedy jeden z małżonków, lub oboje nie są w stanie np. z powodów emocjonalnych wypełniać istotnych obowiązków małżeńskich, czyli nie są w stanie być dobrą żoną, dobrym mężem. Mówimy tu bardzo często o różnego rodzaju uzależnieniach od alkoholu, hazardu, seksu. Emocjonalnej niedojrzałości czy emocjonalnym uzależnieniu od swoich rodziców.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o rozwód kościelny?

Każda osoba, która chciałaby rozpocząć taką procedurę, musi ustalić podstawy prawne, które będą kierowane do sądu kościelnego, przygotować skargę powodową, czyli taki odpowiednik pozwu rozwodowego, i oczywiście przygotować odpowiednią argumentację wraz z odpowiednimi dowodami na potwierdzenie swoich tez.

Jak ocenia szanse na unieważnienie ślubu kościelnego w przypadku Joanny i Antoniego?

Mnie jako adwokatowi kościelnemu ciężko powiedzieć, jak to wygląda w tej konkretnej sytuacji. Nie znam tej sprawy, nie znam tych ludzi. Zawsze kiedy spotykam się z klientami, prowadzimy bardzo szczegółowe konsultacje, ustalamy wszystkie okoliczności i te, które będą wykorzystywane w procesie, i wszystkie inne, aby poznać sprawę. W tym przypadku możemy się kierować tylko i wyłącznie różnymi przekazami medialnymi. W tym małżeństwie są elementy, które pomagają wskazać, że to małżeństwo może być nieważnie zawarte. Przede wszystkim czas trwania tego małżeństwa. To małżeństwo trwało dosłownie kilka miesięcy. Z mojego doświadczenia wynika, że te małżeństwa, które rozpadają się, bardzo szybko, często są przez sąd takie sprawy traktowane jako nieważnie zawarte.

Jakie mogą być powody unieważnienia takiego ślubu?

Tu prawdopodobnie doszło do zdrady. Przynajmniej tak mówią doniesienia medialne. Sama zdrada nie jest podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa, natomiast w całokształcie różnych okoliczności wyłania się nam tytuł do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Wiem też, że pan Antonii przyznał się do choroby, która też często bywa podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa, mówimy tutaj o stwardnieniu rozsianym.

Co z fragmentem przysięgi o wzajemnym wspieraniu się „i w zdrowiu, i w chorobie”?

Generalnie w stwierdzeniu nieważności małżeństwa chodzi o to, że już w chwili zawierania małżeństwa nastąpiły  pewne okoliczności, które uniemożliwiały zawarcie tego małżeństwa. Mimo że wszyscy w kościele byli, wszyscy widzieli, że te osoby przysięgają, to ta przysięga została wyrażona w sposób nieskuteczny z jakiegoś powodu. Albo ktoś symulował, albo ktoś był niezdolny, albo ktoś był w błędzie. I to tak naprawdę nie zostało zrealizowane, tak jak wszyscy obecni myśleli.

Czy wiele osób z tzw. pierwszych stron gazet chciałoby unieważnić swój ślub kościelny?

Jeżeli chodzi o stwierdzenie nieważności małżeństwa tzw. celebrytów, to było kilka osób rozpoznawalnych. Są to bardzo różne osoby. Moi klienci to osoby bardzo zamożne, bardzo biedne, wykształcone, z małych miejscowości, z dużych miast. Natomiast jako adwokat kościelny nie mogę ujawnić żadnej podpowiedzi, chociaż takie osoby bywają. Jednakowo politycy, aktorzy, prezenterzy. Przedstawiciel każdego zawodu może do mnie trafić.

Całość rozmowy w materiale wideo.


Antek Królikowski i Joanna Opozda - ślub

Antek Królikowski i Joanna Opozda - ślub

Antek Królikowski i Joanna Opozda - ślub

Antek Królikowski i Joanna Opozda - ślub

Antek Królikowski i Joanna Opozda - ślub

Antek Królikowski i Joanna Opozda - ślub

Komentarze

 • Gość pisze:

  Tatuś na zasłużył na skwer.Syn tylko na baty.Dandys.

 • Gość pisze:

  ILE CZEKAŁ KURSKI I KURSKA ? ILE I KOMU ZAPŁACIŁ? KOŚCIÓŁ POWINIEN USTALIĆ CENNIK I PO SPRAWIE

 • Gość pisze:

  A Kurski jakie miał podstawy do rozwodu po tylu latach spędzonych z żona i dziećmi 🙈???

 • Tadeusz pisze:

  Pełna zgoda z Grażyną:) Jak można było wyjść za takiego debilnego- wcale NIEPRZYSTOJNEGO narcyza i egoistę. Jak można zostawić żonę – kchankę- matkę mojego dziecka- SAMĄ? to duzo mowi o jego charakterze. Więcej nic nie trzeba. A ona- tak jak mowi Babcia- Bozia rozum czasem odbiera.

 • Gość pisze:

  Co za obłudą.po co ta przysięga małżeńska skoro z takich powodów można dostać rozwód. Co się z tym kościołem dzieje. Sądzę,że wpływ na to ma kasa

  • Gość pisze:

   Właśnie co się z tym kościołem dzieje.Rozwody kościelne. ????? W głowie się nie mieści.I dziwić się , że katolicy odstępują od kościoła.

 • Gość pisze:

  U nas to jest bardzo proste, przecież nie dawno znana osoba z długoletnim stażem małżeńskim wzięła ponownie ślub kościelny.

 • Bella pisze:

  Ciekawe , bo do konsumpcji związku doszło, obawiam się że nawet przed ślubem; no i co, nadgryziona panna teraz? Ci za głupoty! Nie dawać im unieważnienia!

 • Olga pisze:

  Psychiczna niezdolność to by pasowało

  • Grażyna Swietochowska pisze:

   Oni chcieli ale nie chcieli małżeństwa stąd fałszywe przysięgi …obojga. choroby też obojga. Ona chora na naiwność , a on na chorobliwe kłamstwo… Zdecydowanie małżeństwo do unieważnienia… Tylko owoc został. A jego się nie da unieważnić !

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×