NewsyEurowizja 2023. Tak Polska wybierze reprezentanta. TVP ujawnia szczegóły, a my znamy pierwszych chętnych

Eurowizja 2023. Tak Polska wybierze reprezentanta. TVP ujawnia szczegóły, a my znamy pierwszych chętnych

Eurowizja 2023
Eurowizja 2023
Aneta Błaszczak

19.09.2022 16:40, aktual.: 19.09.2022 19:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Eurowizja 2022 w Turynie we Włoszech zakończyła się zwycięstwem Ukrainy. Zespół Kalush Orchestra otrzymał rekordową liczbę punktów od widzów i jury, zdobywając ich łącznie aż 631. Chociaż według zasad konkursu kolejna edycja wydarzenia odbywa się w kraju, z którego pochodzi zwycięzca, to w przyszłym roku nie zawita ona na wschód Europy. Ze względu na wciąż trwającą wojnę w ojczyźnie triumfatora, producenci show zdecydowali się przekazać prawo organizacji Wielkiej Brytanii. Reprezentant tego państwa, Sam Ryder, w tym roku był drugi.

W naszym kraju wielu widzów ogromne nadzieje wiązało z występem Krystiana Ochmana. Jego piosenka River tygodniami uważana była za faworyta. Pochodzącego z USA Polaka typowano do pierwszej piątki. Ostatecznie zakończył rywalizację na 12. miejscu. Zarówno publiczność jak i jury ocenili jego występ jako średni. Czy w przyszłym roku będziemy mieli większe powody do radości? O tym przekonamy się w maju, ale zanim obejrzymy półfinały, a potem finał Eurowizji, przed nami wybór reprezentanta Polski.

TVP ujawniła dziś zasady, na jakich zostanie wyłoniona piosenka na Eurowizję w Wielkiej Brytanii (dokładne miasto nie jest jeszcze znane, ale wiadomo już, że nie będzie to Londyn).

Eurowizja 2023. Jak wybierze Polska?

Na Instagramie TVP pojawił się komunikat skierowany głównie do artystów. Wynika z niego, że w 2023 roku Polska zorganizuje otwarte eliminacje, w których trakcie to publiczność wybierze najlepszą piosenkę na międzynarodowy konkurs. Wiadomo już, że o bilet na Wyspy zawalczy dziesięciu kandydatów, których spośród nadesłanych propozycji wybierze profesjonalne jury. Oto oficjalny komunikat:

Chcesz reprezentować Polskę na @eurovision? Ruszają eliminacje:
  • Zgłoszenia wysyłajcie na eurowizja@tvp.pl do 15 stycznia 2023 godz. 22:00.
  • Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonimy maksymalnie dziesięciu Finalistów, których ogłosimy do 25 stycznia.
  • Koncert Finałowy Eliminacji odbędzie się 26 lutego 2023.
  • Najważniejszy europejski konkurs piosenki już w maju 2023 w Wielkiej Brytanii.

Podobne zasady obowiązywały w tym roku, ale zostały one wprowadzone w ostatniej chwili. Jastrząb Post jako pierwszy ujawnił plany TVP, która zdecydowała się wprowadzić zmiany na krótko przed upływającym terminem ogłoszenia nazwiska reprezentanta Polski. Pierwotnie miał on być wybrany za zamkniętymi drzwiami, a za faworytkę uważano Darię z utworem Paranoia, która ostatecznie zajęła drugie miejsce.

Wokalistka nie ukrywa, że jest gotowa, by jechać na konkurs, ale tylko wtedy, gdy w jej ręce trafi przebój na miarę poprzedniej propozycji. Jak udało się ustalić Jastrząb Post, nad konkursowymi piosenkami pracują już intensywnie Maja Hyży i Siostry Szczepańskie (poniżej ich ubiegłoroczna propozycja).

Daria Marx – jesienna ramówka TVP
Daria Marx – jesienna ramówka TVP
Maja Hyży jesienna ramówka TVP 2022
Maja Hyży jesienna ramówka TVP 2022
Siostry Szczepańskie
Siostry Szczepańskie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także