ExclusiveTYLKO U NAS. Eurowizja 2022. TVP zmienia format wyboru reprezentanta! Widzowie będą zachwyceni. Znamy kandydatów i szczegóły

TYLKO U NAS. Eurowizja 2022. TVP zmienia format wyboru reprezentanta! Widzowie będą zachwyceni. Znamy kandydatów i szczegóły

Eurowizja 2022 Polska
Eurowizja 2022 Polska
Aneta Błaszczak
12.01.2022 23:24, aktualizacja: 21.03.2022 13:27

Eurowizja to międzynarodowe widowisko muzyczne które, jest organizowane od 1956 roku. Konkurs odbywał się nieprzerwanie do 2020 roku, kiedy to plany organizatorów pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Zgodnie z zasadami reprezentanci krajów prezentują na scenie stworzone na tę okazję utwory. Następnie odbywa się głosowanie – od kilku lat o wynikach decydują jurorzy i widzowie.

Wśród zwycięzców znalazły się takie gwiazdy jak Celine Dion, zespół ABBA, Conchita Wurst czy Alexander Rybak. W 2021 roku wygrał zespół rockowy Måneskin, który wykonał utwór Zitti e Buoni. Reprezentowali oni Włochy, gdzie odbędzie się kolejna edycja Eurowizji.

Eurowizja 2022. Kiedy, gdzie, w jakim kraju?

Prawdo do organizacji Eurowizji ma zwycięski kraj, czyli w tym przypadku Włochy. Tegoroczne widowisko odbędzie się w Turynie w dniach 10, 12 i 14 maja. Wielki finał poprzedzą dwa półfinały, z których do finału zostanie wyłonione po 10 najlepszych piosenek. W decydującym starciu wybrzmi 20 utworów wyłonionych drogą eliminacji oraz 5 mających zapewniony udział w finale (reprezentanci Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Niemiec – przywilej ten dotyczy krajów, które "założyły" Eurowizję).

Eurowizja 2022. Kto z Polski? Jak zostanie wyłoniony reprezentant?

We wrześniu TVP informowała, że reprezentant Polski na Eurowizję 2022 zostanie wyłoniony najpóźniej 2 stycznia drogą wewnętrznych eliminacji. W kolejnym komunikacie przesunięto termin ogłoszenia kandydata i piosenki na 15 stycznia. To jednak nie koniec zmian. Jastrząb Post udało się dotrzeć do planów TVP.

Podobnie jak kilka lat temu jako pierwsi poinformowaliśmy o udziale Margaret z Cool me down w eliminacjach, tak i tym razem mamy świetne wieści dla fanów Eurowizji. Odbędą się publiczne eliminacje.

 TVP w połowie lutego szykuje koncert preselekcyjny z udziałem 10 kandydatów. Wśród nich nie zabraknie faworytów internautów: Krystiana Ochmana, Ani Byrcyn i Darii Marx – mówi Jastrząb Post osoba związana z telewizją publiczną.

To jednak nie koniec. Producenci zdecydowali, że nie tylko jurorzy, ale także widzowie wybiorą piosenkę, która pojedzie do Turynu:

Zwycięską piosenkę wybierze komisja złożona z osób związanych z polskim rynkiem muzycznym, która oceni propozycje, ale swój głos będą mogli oddać także widzowie – dodaje nasze źródło.

W poprzednich latach koncerty preselekcyjne często organizowane były w walentynki. Czy i tym razem show odbędzie się 14 lutego?

Na razie mówi się o późniejszym terminie, ale niewykluczone, że tak – zapewnia nasz informator.

Eurowizja 2022 Polska. Kto jest faworytem preselekcji?

Kto z Polski ma największe szanse na Eurowizję 2022? Zdecydowaną faworytką internautów jest Daria Marx. Jej piosenka Paranoia w krótkim czasie stała się hitem roku. Na YouTube oficjalny teledysk wyświetlono już ponad 9 milionów razy. Z pewnością wpływ na szybkorosnącą popularność mają rytmiczny refren i chwytliwe brzmienie.

Sama Daria w rozmowie z Jastrząb Post tak oceniła swój udział w Eurowizji 2022:

Przez jakiś czas Eurowizja może straciła na swoim znaczeniu, ale ostatnie lata zdecydowanie pokazują, że to wszystko odżyło. Sam w ogóle sukces zespołu Maneskin jak dla mnie jest niebywały. Biorąc pod uwagę ten ciężki akcent itd. Niemniej, to naprawdę wybiło się na cały świat. Nie tylko na Europę. Więc wydaje mi się, że to my tworzymy tę Eurowizję i to zależy w dużej mierze od nas, co my przyniesiemy do stołu.

Jak myślicie, czy to ona będzie reprezentować Polskę?

Wywiad z Darią:

Daria Marx Marcinkowska
Daria Marx Marcinkowska
Krystian Ochman – finał The Voice of Poland 11
Krystian Ochman – finał The Voice of Poland 11
scena z: Anna Gąsienica-Byrcyn, SK:, , fot. AKPA/AKPA
scena z: Anna Gąsienica-Byrcyn, SK:, , fot. AKPA/AKPA
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także