NewsyEurowizja 2020: TVP nagle zmienia zasady i tłumaczy się z awansu Alicji Szemplińskiej. Fani oburzeni

Eurowizja 2020: TVP nagle zmienia zasady i tłumaczy się z awansu Alicji Szemplińskiej. Fani oburzeni

Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska
Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska
Adam Streb

11.02.2020 21:18, aktual.: 11.02.2020 21:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polskie preselekcje do Eurowizji rozpoczęły się 2 lutego. W niedzielę wyemitowany będzie trzeci odcinek polskiego półfinału. Krajowy finał konkursu odbędzie się 23 lutego o 15:15. Właśnie wtedy troje najlepszych finalistów wyłonionych drogą eliminacji zaśpiewa cover oraz otrzyma specjalnie napisaną dla siebie piosenkę, którą oceni zarówno publiczność, jak i jury w składzie: CleoMichał Szpak i Gromee. Wszystko to w ramach programu Szansa na sukces.

Do tej pory do finału zakwalifikowane zostały Kasia Dereń i Alicja Szemplińska. Tymczasem TVP opublikowała w sieci nowy regulamin Szansy na sukces. Eurowizja 2020. Niby na pierwszy rzut oka nowy regulamin niewiele różni się od poprzedniego, ale jednak zawiera dość znaczące zmiany.

Eurowizja 2020 Polska. Zmiany w regulaminie preselekcji

Początkowo regulamin mówił, że kandydatami do wyjazdu na konkurs muszą być „osoby posiadające obywatelstwo polskie lub zamieszkujące w Polsce".  Po zmianach nie ma już tego podpunktu.

W nowych zapisach regulaminu, TVP zastrzegła, że „czwartym uczestnikiem [finału] może być uczestnik, który otrzymał tzw. „Złoty bilet”, w przypadku jego przyznania przez Producenta". Z regulaminu zaś zniknął zapis, że za występ w eliminacjach „uczestnikom nie przysługuje żadne wynagrodzenie”.

Ponadto pojawił się zapis, że jeśli uczestnik posiada „zobowiązania umowne wobec jakiegokolwiek podmiotu, które uniemożliwiałby lub ograniczałby jego występ w programach typu talent show, w szczególności w programie bądź wymagałyby zgody innego podmiotu na udział lub występ artystyczny w programie” to:

Uczestnik zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania o tym fakcie Producenta, pod rygorem nieuwzględnienia takich zobowiązań w przypadku poinformowania Producenta w terminie późniejszym.

Eurowizja 2020: TVP faworyzuje Alicję Szemplińską?

Po drugim odcinku konkursu Szansa na sukces. Eurowizja 2020 w mediach i na forach społecznościowych pojawiło się wiele zarzutów w stosunku do TVP, że faworyzuje laureatką The Voice of Poland – Alicję Szemplińską. Internauci także zarzucili producentom manipulację wynikami. Stacja odniosła się do zarzutów.

Wybór utworów przydzielanych uczestnikom następuje w drodze losowania: ta zasada (…) obowiązuje w trakcie odcinków eliminacyjnych do Eurowizji 2020. Piosenki w ostatnim odcinku miały przekrojowo pokazywać repertuar eurowizyjny na przestrzeni lat i spełniły to zadanie. Uczestnicy wcześniej znali wszystkie te utwory, ich formę i oryginalne tonacje. Dzięki temu mogli się przygotować do ich wykonania i temu też zawdzięczamy wysoki poziom programu, który przyciągnął rzesze fanów – napisano w oświadczeniu.

Eurowizja 2020: Fani oburzeni organizacją preselekcji

Serwis Dziennik Eurowizyjny ma prawdopodobne wytłumaczenie dla pilnych zmian w regulaminie preselekcji na Eurowizję 2020, które odbywają się w ramach Szansy na sukces:

Zapewne ma [to] uciąć przyszłe wątpliwości związane z udziałem czeskiego wokalisty Alberta Cernego w polskich preselekcjach. Lider Lake Malawi co prawda mówi po polsku, ale obywatelstwa naszego kraju nie ma. Tak naprawdę zmiany wprowadzone w punkcie dot. zgłoszeń powodują…dyskwalifikację wszystkich uczestników, gdyż wśród wymaganych elementów mejla ze zgłoszeniem pojawia się konieczność wpisania formuły akceptacji regulaminu. W pierwotnym regulaminie tego nie było i żaden ze zgłaszających się nie mógł jej umieścić w e-mailu do TVP.

Redaktorzy serwisu zaznaczają, że "zgodnie ze wstępną wersją organizatorzy selekcji mają prawo do wprowadzania zmian (a nawet do anulowania konkursu)". Nie zmienia to faktu, że fani są oburzeni przebiegiem tegorocznych preselekcji. Niektórych oświadczenie TVP nie przekonało. Twierdzą bowiem, że reprezentantką Polski na Eurowizji 2020 z pewnością będzie Alicja Szemplińska. Czy mają racje? Dowiemy się niebawem. Ale to dlaczego TVP opublikowała nowy regulamin? To może już na zawsze pozostać słodką tajemnicą stacji.

Eurowizja 2020: Michał Szpak, Cleo, Gromee
Eurowizja 2020: Michał Szpak, Cleo, Gromee
Eurowizja 2020. Szansa na sukces – pierwszy półfinał
Eurowizja 2020. Szansa na sukces – pierwszy półfinał
Eurowizja 2020 – drugi półfinał Szansy na sukces
Eurowizja 2020 – drugi półfinał Szansy na sukces
Eurowizja 2020, półfinał 3
Eurowizja 2020, półfinał 3
Kasia Dereń – Eurowizja 2020. Szansa na sukces
Kasia Dereń – Eurowizja 2020. Szansa na sukces
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także