NewsyEd Sheeran naprawdę to zrobił? W mediach aż huczy o jego plagiacie. Chodzi o przebój, który doskonale znacie

Ed Sheeran naprawdę to zrobił? W mediach aż huczy o jego plagiacie. Chodzi o przebój, który doskonale znacie

Ed Sheeran plagiat
Ed Sheeran plagiat
Tila Nowak
01.07.2018 10:00

Ed Sheeran to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych artystów ostatnich lat. Jego utwory takie jak Perfect, Shape of You, I See Fire czy Thinking Out Loud znane są na całym świecie i przysporzyły mu wielkiej sławy. Właśnie z powodu tego ostatniego utworu wchodzącego w skład albumu zatytułowanego zebrały się nad artystą czarne chmury.

Firma Structured Asset Sales (SAS) złożyła pozew, w którym oskarża Eda Sheerana o plagiat, a dokładnie o to, że w utworze Thinking Out Loud skopiował "melodię, rytmy, harmonię, perkusję, linię basu, refren, tempo, synchronizację i pętlę" piosenki Marvina Gaye z 1973 roku pod tytułem Let's Get It On, do której owa firma posiada prawa autorskie.

Ile Ed Sheeran zapłaci za nagranie plagiatu?

Album rozszedł się na całym świecie w nakładzie ponad 15 mln sztuk, co oznacza, że wpływy z jego tytułu były wręcz gigantyczne, a co za tym idzie, SAS zażądało odszkodowania z tytułu złamania praw autorskich adekwatnych do wygenerowanych przychodów. Według ich szacunków i kwoty zadośćuczynienia jaką umieścili w pozwie jest to 100 mln dolarów czyli około 375 milionów złotych! Kwota naprawdę robi wrażenie.

Biorąc pod uwagę, iż Marvin Gaye nagrywał swój utwór z Edwardem Townsendem, a dzisiaj obaj artyści już nie żyją, to całość odszkodowania przypadałoby firmie wnoszącej pozew. Trzeba przyznać, że mają szansę nieźle się obłowić – oczywiście jeśli sąd przyzna im rację.

Posłuchajcie obu piosenek, jest plagiat?

  • Ed Sheeran
  • Czy Ed Sheeran kończy karierę?
  • Ed Sheeran – Brit Awards 2018
  • Ed Sheeran
  • Ed Sheeran
  • Ed Sheeran kończy karierę
  • Ed Sheeran w Grze o tron
[1/7] Ed Sheeran
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także