NewsyNie żyje znana polska dziennikarka. Zmarła po długiej chorobie

Nie żyje znana polska dziennikarka. Zmarła po długiej chorobie

Bożena Aksamit nie żyje
Bożena Aksamit nie żyje
Zuza Maciejewska

01.02.2019 14:29, aktual.: 01.02.2019 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bożena Aksamit nie żyje. Dziennikarka współpracowała z Gazetą Wyborczą oraz jego dodatkiem Wysokie obcasy. Zmarła 1 lutego. Chorowała na raka. Miała 52 lata.

1 lutego świat dziennikarstwa pogrążył się w żałobie. Do mediów dotarła informacja o śmierci Bożeny Aksamit. Odeszła w wieku 52 lat. Jak informuje Polityka, reporterka Gazety Wyborczej chorowała na raka:

Cierpiała z niezwykłą godnością, wręcz pogodą ducha. Bardzo ją za to podziwialiśmy – czytamy na łamach polityka.pl.

Kim była Bożena Aksamit?

Bożena urodziła się w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Przeprowadziła się jednak na drugi koniec Polski, żeby studiować wymarzoną oceanografię fizyczną na Uniwersytecie Gdańskim. Okazało się, że pływać nie mogła – miała chorobę morską. Mimo to swojej pasji pozostała wierna do końca, zdecydowała się m.in. na wydanie książki o legendarnym liniowcu Batory.

Zachęcona przez koleżankę, Bożena zaczęła działać w zakresie grafiki komputerowej. Zanim na poważnie zajęła się dziennikarstwem poznała Tomasza. Para wzięła ślub i doczekała się córki Weroniki.

Aksamit zamieszkała pod Gdańskiem. W lokalnym oddziale redakcji Gazety Wyborczej spędziła kilkanaście lat, później przeszła do Dużego Formatu, w którym jej teksty ukazywały się regularnie.

Rozpoznawalność i szacunek w środowisku dziennikarskim Bożenie Aksamit przyniosły przede wszystkim reportaże, w których poruszała trudne tematy społeczne. Za jeden z nich – Zatoka świń, w którym opisała samobójczą śmierć 15-letniej Anaid i ujawniła seksskandal w Sopocie – w 2016 roku została wytypowana do najbardziej prestiżowej w Polsce nagrody medialnej – Grand Press.

Artykuł Bożeny Aksamit o księdzu Henryku Jankowskim

Napisała m.in. wstrząsający reportaż opowiadający o dziewczynie porwanej przez radzieckich żołnierzy, wielokrotnie gwałconej i wywiezionej do ZSRR, który obnażał prawdę o księdzu Henryku Jankowskim. Artykuł pod tytułem Sekrety Świętej Brygidy obił się szerokim echem w całej Polsce.

Szczególnie dobrze orientowała się zaś w sprawach kościelnych, a w ostatnich latach skupiła się na badaniu pedofilii wśród duchowieństwa katolickiego. Posiadała ogromną wiedzę na ten temat. Zamierzała stworzyć większe opracowanie poświęcone pedofilii, a także napisać (razem z Piotrem Głuchowskim) książkę o ks. Jankowskim – informuje portal polityka.pl.

O swoim głośnym reportażu Bożena opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Był to jeden z ostatnich tekstów Aksamit.

Artykuły Bożeny Aksamit znajdują się pod tym linkiem.

Zmarła Bożena Aksamit z Gazety Wyborczej
Zmarła Bożena Aksamit z Gazety Wyborczej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także