NewsyAgata Duda wróciła do zawodu! Pierwsza Dama znowu spełnia się jako nauczycielka. Jest nagranie

Agata Duda wróciła do zawodu! Pierwsza Dama znowu spełnia się jako nauczycielka. Jest nagranie

Agata Duda
Agata Duda
Weronika

21.09.2022 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

15 września odbyła się pierwsza, inauguracyjna lekcja z udziałem Pierwszej Damy – Agaty Kornhauser-Dudy i Omeny Mensah, które zainicjowały program intensywnej nauki języka polskiego dla dorosłych podopiecznych RiO EDU Centrum. Jest to ośrodek dla uchodźczyń z Ukrainy oraz ich dzieci, założony i prowadzony przez Omenaa Foudation.

Omenaa Mensah i Agata Kornhauser-Duda wspierają uchodźców

Znajomość języka polskiego jest niezwykle istotna dla uchodźców przebywających w naszym kraju. Płynne porozumiewanie się w języku urzędowym kraju, w którym osiedlili się cudzoziemcy, znacznie ułatwia im codzienne funkcjonowanie i zwiększa szanse na znalezienie pracy.

Intensywna nauka polskiego jest bardziej skuteczna. W RiO Edu Centrum uchodźczynie z Ukrainy często przebywają tylko kilka miesięcy. Dlatego tak ważne jest efektywne wykorzystanie czasu. Dzięki temu po opuszczeniu ośrodka będą umiały komunikować się po polsku, co z kolei ułatwi im adaptację w nowym środowisku oraz znalezienie pracy – mówi Prezeska Omenaa Foudantion, Omenaa Mensah

Lekcje będą odbywały się pięć razy w tygodniu w 3 grupach po 1,5 godziny, a poprowadzą je wykwalifikowani lektorzy i edukatorzy. Kluczowa jest intensywność lekcji, która zagwarantuje szybsze poznanie języka obcego. Do poprowadzenia pierwszej lekcji została zaproszona Pierwsza Dama, która z wykształcenia jest nauczycielką i zanim Andrzej Duda został prezydentem pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego.

Dobrze wiemy, że często w pokonywaniu trudności barierą jest nieznajomość języka. Stąd, po wielu rozmowach doszłyśmy z panią Omeną do wniosku, że bardzo dobrym projektem będzie intensywny kurs języka polskiego w ramach programu oferowanego przez RiO Edu Centrum. Nie mam co do tego wątpliwości, że dzięki wspaniałym nauczycielom będą Panie w stanie na tyle opanować język, by umożliwić sobie bardzo dobre funkcjonowanie w codziennym życiu, z pewnością również w załatwieniu najważniejszych spraw, także tych urzędowych i wreszcie w znalezieniu pracy, która będzie zajęciem odpowiadającym Pań kompetencjom i preferencjom – mówiła Małżonka Prezydenta, zwracając się do uczestniczek kursu

Program intensywnej nauki języka polskiego zostanie podzielony na bloki tematyczne, które zawierają praktyczne i podstawowe zwroty oraz słownictwo. Lekcje mają ułatwić komunikację z lekarzem, urzędnikiem, pracodawcą czy współpracownikami. Po ukończeniu szkolenia każda z kursantek otrzyma specjalny list gratulacyjny z podpisem Pierwszej Damy – Agaty Kornhauser-Dudy.

RiO Edu Centrum, to dzienny ośrodek edukacji i wsparcia dla matek i dzieci z Ukrainy, który pomaga ukraińskim mamom w aktywizacji zawodowej, a ich dzieciom zapewnia wsparcie edukacyjne. RiO Edu Centrum oferuje swoim podopiecznym ciekawe propozycje zajęć edukacyjnych, w tym lekcje języka polskiego i angielskiego oraz pomoc psychologiczną i wsparcie przy znalezieniu pracy.

Omenaa Mensah, Agata Duda
Omenaa Mensah, Agata Duda
Omenaa Mensah, Agata Duda
Omenaa Mensah, Agata Duda
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także