Newsy"Wprost": Lista najbogatszych Polaków ostatnich 30 lat! W czołówce same wielkie nazwiska

"Wprost": Lista najbogatszych Polaków ostatnich 30 lat! W czołówce same wielkie nazwiska

Wprost
Wprost
Zuza Maciejewska
02.09.2019 16:15, aktualizacja: 02.09.2019 17:45

Tygodnik Wprost, co roku  publikuje ranking najbogatszych Polaków. W poniedziałek ujawniono kolejne zestawienie - tym razem pod lupę wzięto biznesmenów i przedsiębiorców, którzy swój majątek zdobyli po 1989 roku. Wszystko przez fakt, że wspomniany ranking na łamach tygodnika pojawił się po raz trzydziesty.

Ranking Wprost - co brano pod uwagę?

Z tej okazji ujęto w nim wszystkich, którzy pojawili się do tej pory wśród najbogatszych. Pod uwagę brano najlepszy okres w życiu. Dzięki specjalnej kalkulacji można było oszacować ile majątek ten wyniósłby dzisiaj, dzięki czemu dziennikarzom udało się wyłonić stu najbogatszych ostatnich lat.

Przykładowo Leszek Czarnecki na naszej liście jest obecny od 25 lat, ale największym majątkiem dysponował w 2011 r., kiedy zajmował 3. miejsce na liście 100. Zgromadzone przez niego wtedy 7,5 mld zł było więc dla nas wyjściową kwotą. Żeby oszacować, ile jego fortuna byłaby warta dziś, obniżyliśmy ją o inflację, która wartość pieniądza zjada, ale podwyższyliśmy ją o dynamikę polskiego PKB, o ile szacunkowo od 2011 r. jego majątek mógł wzrosnąć. W ten sposób prognozowaliśmy, ile dziś byłyby warte dawne fortuny najbogatszych, gdyby po drodze nie zbiednieli, nie zbankrutowali, nie trafili do więzienia albo po prostu nie umarli - czytamy na łamach Wprost. 

Jan Kulczyk najbogatszym Polakiem

Kto więc znalazł się na samym szczycie? Jan Kulczyk, którego wartość majątku szacowana jest na 18,5 miliarda złotych. To on został uznany za najbogatszego Polaka III Rzeczpospolitej. Tuż za nim znalazła się Barbara Piasecka-Johnson. Miejsce na podium zajął też Zygmunt Solorz, z majątkiem wynoszącym 14,4 miliardów złotych.

W pierwszej dziesiątce nie zabrakło też dzieci Jana Kulczyka - Dominiki i Sebastiana Kulczyka. Każdy z nich zgromadził po 9 miliardów złotych. Z pierwszą dziesiątką rankingu możecie zapoznać się poniżej.

Ranking najbogatszych Polaków 30-lecia według Wprost

 1. Jan Kulczyk, 18,5 mld złotych2. Barbara Piasecka-Johnson, 15,5 mld złotych3. Zygmunt Solorz, 14,4 mld złotych4. Michał Sołowow, 12,1 mld złotych5. Dominika i Sebastian Kulczyk, po 9 mld złotych7. Leszek Czarnecki, 8,9 mld złotych8. Aleksander Gudzowaty, 6,9 mld złotych9. Grażyna i Roman Karkosikowie, 6,5 mld złotych10. Tomasz Biernacki, 6,3 mld złotych
  • Wprost - ranking 30 najbogatszych Polaków
  • Kobieta będąca gościem programu "Państwo w Państwie" powiedziała, że Jan Kulczyk żyje
  • Zygmunt Solorz-Żak
  • Michał Sołowow
  • Dominika Kulczyk – Off Camera 2018
  • Sebastian Kulczyk w towarzystwie Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej oraz Natalii Siwiec
  • Ile wynosi majątek Leszka Czarneckiego? 2,1 miliardów złotych
[1/7] Wprost - ranking 30 najbogatszych Polaków
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także