Szukaj
Szukaj
Szukaj
Dziś sobota, 18.11.2017

Chory na serce Salvador Sobral wygrał Eurowizję 2017, a przegrani krytykują: „Nie ma problemów z sercem, a z głową!”, „Przemowa poniżej poziomu zwycięzcy”

Eurowizja 2017 Portugalia


Uczestnicy Eurowizji 2017 krytykują Salvadora Sobrala

Eurowizja 2017 jak wiemy odbyła się bez większych sensacji. Tym razem nie było kobiety z brodą, ale brody miała większość wykonawców, w tym zwycięzca. Eurowizję wygrał prawdziwy talent. Tak można podsumować spektakularny triumf Portugalczyka Salvadora Sobrala. Młody 27-letni wokalista z subtelną, kameralną piosenką o miłości wyśpiewał sobie Grand Prix.

Tabloidy z braku innych sensacji węszyły ją w chorobie Salvadora, sugerując, że to blef. Piosenkarz prawdopodobnie jest jednak poważnie chory na serce i jeżeli do końca roku nie znajdzie się dla niego dawca, może nie przeżyć. W niektórych przedfinałowych występach oraz próbach, z powodów zdrowotnych, artyście musiała pomagać siostra Luísa, która jest autorką zwycięskiej piosenki, a z zawodu także jest piosenkarką. To właśnie z nią Salvador wystąpił na scenie Eurowizji po ogłoszeniu jego triumfu w konkursie.

Zwycięzca Eurowizji 2017 Salvador Sobral chciał ukryć swoją chorobę. Tymczasem okazuje się, że czeka na przeszczep

Salvador mimo choroby wyszedł na scenę, pięknie zaśpiewał i jeszcze wygrał w głosowaniu jurorów i widzów. Na scenie pojawił się z maszynerią zamontowaną na brzuchu, regulującą pracę jego serca. Chciał ukryć chorobę. 27-latek urzekł wszystkich swoim emocjonalnym wykonaniem piosenki Amar Pelos Dois z bardzo osobistym tekstem o utraconej miłości.

Muzyka to nie efekty pirotechniczne, to nie fajerwerki. Muzyka to uczucia. Dzisiaj wygrałem nie tylko ja. Dzisiaj wygrała muzyka – podsumowuje swoją wygraną Portugalczyk

Te piękne słowa Salvadora Sobrala spotkały się z mieszanym odbiorem wśród fanów konkursu. Jak się okazuje, wypowiedź jako krytykę odebrał Robin Bengtsson, reprezentant Szwecji w Eurowizji 2017 z piosenką I Can’t Go On. Na swoim Facebooku piosenkarz odniósł się do słów rywala z eurowizyjnej sceny:

Salvadorze, gratuluję wygranej, naprawdę lubię twój utwór i sposób, w jaki go śpiewasz. Ale myślę, że twoja przemowa po wygraniu Eurowizji była poniżej poziomu prawdziwego zwycięzcy. «Fast foodowa» muzyka popowa może być najlepszą rzeczą na świecie w odpowiednim miejscu i czasie tak, jak twoja piosenka. Jest tu pokój dla każdego – napisał Robin Bengtsson, który w finale Eurowizji 2017 zajął piąte miejsce prezentując spektakularne show.

Oliwy do ognia dolał też Alex Florea, reprezentant Rumunii.  Raper udzielił  wywiadu magazynowi Adevarul, W trakcie rozmowy przyznał, że Salvador Sobral „użył zabiegów marketingowych by wygrać”. Jego zdaniem piosenkarz miał celowo opowiadać o chorobie serca, by zdobyć uznanie jurorów i widzów:

Podobnie dzieje się w programach typu talent show. Jego historia zadziałała, a ludzie ją kupili. Z mojej perspektywy Salvador nie ma problemów z sercem, ale z głową. W Kijowie było nim duże zainteresowanie, bo był tajemniczy, nie dawał wywiadów, nie robił zdjęć, nie pojawił się na próbach [zastępowała go na nich siostra piosenkarza, Luisa Sobral – red.]. Portugalczyk zagrał rolę, tak czuję. Widziałem go w wielu różnych sytuacjach i nie wierzyłem, że ma problemy [zdrowotne]. Z drugiej strony, jego piosenka była świetna. Ale jestem zirytowany jego tanim teatrzykiem, dlatego jestem taki cyniczny wobec niego. Wiele osób ma problemy, ale nie wykorzystują ich, by wygrać – powiedział Alex Florea.

Widać nie wszyscy uczestnicy Eurowizji 2017 potrafią pogodzić się z porażką. Reprezentująca Polskę Kasia Moś była szczęśliwa z wyboru zwycięzcy, a Salvadora Sobrala typowała do wygranej już podczas prób.

Był moim faworytem. Cieszę się, że wygrał – powiedziała naszemu reporterowi zaraz po przylocie do Warszawy

Zdaniem fanów wygrała naturalność i brak pogoni za mainstreamem.

Kim jest Salvador Sobral?

Szerszej publiczności ten przystojny chłopak dał się poznać w 2009 roku, biorąc udział w trzeciej edycji portugalskiej wersji programu Ídol, zajął wówczas siódme miejsce.

Gdyby nie jego ogromna miłość do muzyki, Salvador zapewne zostałby psychologiem. Oj cieszymy się bardzo, że jednak wybrał muzykę!

Artysta ma nie tylko świetny głos, ale i wrodzoną pokorę oraz wyjątkową skromność. Właśnie za to pokochali go widzowie Eurowizji. Największymi muzycznymi inspiracjami Portugalczyka są Chet Baker, Caetano Veloso, Chico Buarque. W 2016 roku Sobral wydał swoją pierwszą solową płytę Excuse Me.

Portugalczyk wygrał Eurowizję 2017 udowadniając wszystkim, że owszem oprawa wizualna jest ważną częścią każdego z koncertów, ale najważniejsza zawsze jest muzyka.

Salvador Sobral wygrał Eurowizję 2017 z piosenką po portugalsku! O czym śpiewa?

Salvador Sobral wygrał Eurowizję 2017 - ile dostał punktów?

Salvador Sobral wygrał Eurowizję 2017 – ile dostał punktów?

Salvador Sobral zwycięzcą Eurowizji 2017

Salvador Sobral zwycięzcą Eurowizji 2017

Eurowizja 2017 - Robin Bengtsson, Szwecja

Eurowizja 2017 – Robin Bengtsson, Szwecja

 

Czy Salvador Sobral powinien wygrać Eurowizję 2017?Komentarzy: 8


Gość | 7 czerwca 2017, 12:43

Mi się nie podobała ta piosenka.


Gość | 20 maja 2017, 10:25

Przepraszam ale mnie się nie podobało


Gość | 20 maja 2017, 08:23

Moldawia powinna wygrac ten konkurs a nie facet zakrywajacy sie butem przy glosowaniach i w zaduzej marynarce.. On jest przystojny jak menel.. Szkoda slow. Wyszedl na scenie pomamrotal jak panienka i wszyscy zachwyceni. A jak dla mnie to on jaja sobie robil na tej scenie. Brak powagi i wdziecznosci za glosy.. Makabra ze tak ktos wygral. A jego choroba tu wygrala i lotowanie sie. Az dziwne ze w tym konkursie wystapil. Nie bali sie ze padnie na serce z wrazen skoro taki bardzo chory.. Pff..


JaGość | 19 maja 2017, 20:19

Zazdrość nie zna granic… poprostu świnie


Ania Gość | 19 maja 2017, 19:53

Nie podoba mi sie ten facet.


Gość | 19 maja 2017, 08:37

Poniżej poziomu to jest wypowiedź Pana że Szwecji.


Gość | 19 maja 2017, 08:32

Gratulacje a wszystkim krytykantom powiem,że przegrali i klasy nie mają. Salvador to muzyka, uczucia, magia, szczerość a piosenka Ma tekst mądry tekst . Salvador to artysta on czuje muzę.


Gość | 19 maja 2017, 02:43

Bóg go zesłał Portugalii która na eurowizji nie miała nigdy sukcesu. Umrze za rok i odejdzie jako legenda


Dodaj komentarz
×