Szukaj
Szukaj
Dziś poniedziałek, 19.03.2018

Stephen Hawking nie żyje. Odszedł genialny astrofizyk

Stephen Hawking nie żyje


Stephen Hawking nie żyje

Niezwykle przykra i wstrząsająca wiadomość obiegła świat rankiem 14 marca. Stephen Hawking, genialny astrofizyk zmarł w swoim domu w Cambridge. Miał 76 lat. O jego śmierci poinformowała załamana rodzina, we wzruszającym oświadczeniu żegnając naukowca:

Dziś (14 marca – przyp. red) zmarł nasz ojciec, co pogrążyło nas w niesamowitym smutku. Był wielkim naukowcem i niezwykłym człowiekiem, którego praca i dziedzictwo przetrwają jeszcze wiele, wiele lat. Jego odwaga i zawziętość w połączeniu z błyskotliwością i poczuciem humoru inspirowała ludzi na całym świecie. Powiedział kiedyś: „To by to był za wszechświat, gdyby nie był domem dla ludzi, których kochasz”. Zawsze będziemy za nim tęsknić

Hawking był najbardziej znanym i docenianym fizykiem teoretycznym na świecie. Jego hipotezy i koncepcje, dotyczące głównie astrofizyki, były przełomowe. Wnikliwie badał również zjawisko tzw. „czarnej dziury” oraz teorię Wszechświata.

Z genialnym umysłem szły w parze okropne problemy zdrowotne, z którymi borykał się od 21 roku życia. Zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, był sparaliżowany – przez większość życia poruszał się na wózku inwalidzkim, a gdy choroba zaczęła postępować, odbierając mu mowę, używał syntezatora do komunikacji. Do samego końca pozostawał pogodną, obdarzoną poczuciem humoru osobą.

W swoich pamiętnikach wspominał moment, w którym dowiedział się o chorobie. Pisał, że kosztowała go dwa małżeństwa, ale pchnęła do cięższej pracy:

W tamtym momencie byłem przekonany, że to już koniec mojego życia. Nie byłem świadomy potencjału, jaki we mnie drzemał. Dzisiaj, 50 lat od tamtej chwili, jestem całkiem usatysfakcjonowany swoim życiem

Rodzinie, najbliższym i fanom wielkiego naukowca serdecznie współczujemy.

Polsat w żałobie. Nie żyje twórca takich hitów jak „Przyjaciółki” i „Świat według Kiepskich”

Nie żyje legenda polskiej muzyki. „Zmarł we wtorek po chorobie”

Hubert de Givenchy nie żyje. Odeszła legenda mody

Badasz się regularnie?Komentarzy: 0


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

×