Szukaj
Szukaj
Dziś sobota, 16.12.2017

Złote Lwy na festiwalu w Gdyni 2017 przyznane! Znamy laureatów!

all-ons_1063145060-dwy


Złote Lwy w Gdyni przyznane

„Cicha noc” najlepszym filmu 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! Pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego został wyprodukowany przez Studio Munka SFP w koprodukcji CANAL+. Nagrodę za główną rolę męską otrzymał Dawid Ogrodnik.

 

„Cicha noc” zachwyciła krytyków oraz widzów na festiwalu i już od pierwszej projekcji w Gdyni była typowana na faworyta 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Oto wybrane cytaty z recenzji „Cichej nocy” po konkursowych projekcjach:

W końcu doczekałem się na 42. festiwalu filmowym w Gdyni obrazu, który mogę nazwać wybitnym. (…) to kino dojrzałe i przenikliwe. Świetnie zagrane i precyzyjnie poprowadzone przez reżysera. To bez wątpienia najlepszy film festiwalu. Zasługuje na Złote Lwy – Łukasz Adamski, wPolityce.pl

 

„Cicha noc” to nie tylko najlepszy film tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni, lecz także jeden z najważniejszych i najbardziej dojrzałych polskich debiutów ostatnich lat- Bartosz Staszczyszyn, Culture.pl

 

Detaliczność, z jaką Domalewski punktuje nasze wigilijne rytuały (od „Kevina samego w domu” po pływające w barszczu uszka), jest chwilami zawstydzająca w swej trafności- Michał Oleszczyk

 

Debiuty rządzą w Gdyni, a debiutami rządzi jeden debiut. Tak, tak Piotr Domalewski. Uraczyłeś mnie dziś historią, w którą wierzę, która jest mega szczera, świetnie zagrana i świetnie opowiedziana. Bez szarżowania, bez szantażowania- Patrycja Wanat, TOK FM

 

(…) pamiątkowa fotografia, na której może nie wszyscy wyszli najlepiej i nikt się nie uśmiecha, ale jej obraz pozostaje z nami na długo – Adrian Luzar, Interia.pl

 

Poza Piotrem Domalewskim, nagrodę odebrał również Dawid Ogrodnik, który w „Cichej nocy” wcielił się w postać Adama. Ogrodnik po raz pierwszy w karierze został nagrodzony w Gdyni za główną rolę męską. Do tej pory na FPFF nagradzano go za role drugoplanowe: w „Obietnicy” Anny Kazejak i „Jesteś bogiem” Leszka Dawida.

Dzień przed finałową galą 42. FPFF w Gdyni odbyła się tzw. „Mala Gala”, podczas której „Cicha noc” otrzymała aż pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagrodę „Don Kichot” Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych dla najlepszego filmu Konkursu Głównego oraz „Kryształową Gwiazdę” magazynu „ELLE” za najlepszy debiut dla Piotra Domalewskiego.

O laureacie

Piotr Domalewski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz studentem Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas tegorocznego festiwalu prezentował także krótkometrażowy film „60 kilo niczego”. Film powstał w ramach programu Studia Munka SFP „Trzydzieści Minut” i otrzymał Nagrodę firmy Heliograf za najlepsze zdjęcia (autorstwa Bartosza Świniarskiego) w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

 

Adam, główny bohater nagrodzonej Złotymi Lwami „Cichej nocy”, na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze mają jego ojciec, brat, z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra z mężem. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

Srebrne Lwy dla małżeństwa Krauze

„Ptaki śpiewają w Kigali”, film nieżyjącego już Krzysztofa Krauze oraz Joanny Kos-Krauze o traumie po ludobójstwie, został w sobotę nagrodzony Srebrnymi Lwami. Akcja filmu, opowiadającego o ludobójstwie w Rwandzie, nie toczy się w trakcie rzezi, podczas której z rąk plemienia Hutu zginęło około miliona wrogich im Tutsich. Większa część filmu wydarza się w Polsce, już po ludobójstwie, gdzie ornitolożka Anna (Jowita Budnik) i córka jej rwandyjskiego współpracownika, uchodźczyni Claudine, próbują normalnie funkcjonować – jedna po stracie szczególnie bliskiego sobie człowieka i rozpadzie dotychczasowego świata, druga w zupełnie nowej rzeczywistości, w oderwaniu od całej swojej przeszłości.

Nagroda Publiczności

Nagroda Publiczności powędrowała do twórców „Najlepszego” – filmu w reżyserii Łukasza Palkowskiego o Ironmanie Jerzym Górskim. Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść to nie tylko historia o człowieku, który wyszedł z narkomanii i odniósł sportowy sukces, ale także metaforyczny, mobilizujący obraz o tym, że z każdego kryzysu można wyjść. – To chyba najważniejsza nagroda, jaką mogłem dostać, bo przecież właśnie dla publiczności robimy filmy – powiedział reżyser odbierając wyróżnienie.
 

Nagrody aktorskie

Za najlepszą rolę męską nagrodę odebrał Dawid Ogrodnik („Cicha noc”, reż. Piotr Domalewski). Najlepszymi pierwszoplanowymi kreacjami kobiecymi jury uznało – podobnie jak stało się to na Festiwalu w Karlowych Warach – Eliane Umuhire i Jowitę Budnik („Ptaki śpiewają w Kigali”, reż. Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze). Za role drugoplanowe wyróżniono Magdalenę Popławską („Atak paniki”, reż. Paweł Maślona) oraz Łukasza Simlata („Amok”, reż. Kasia Adamik). Jury Konkursu Głównego za profesjonalny debiut aktorski doceniło także Kamilę Kamińską („Najlepszy”, reż. Łukasz Palkowski).

Platynowe Lwy

Jerzy Gruza otrzymał na sobotniej gali Platynowe Lwy – nagrodę za całokształt twórczości. Honorowe wyróżnienie wręczył mu prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

Złoty Pazur

Normaa Leto został wyróżniony Złotym Pazurem – nagrodą dla najlepszego filmu w Konkursie Inne Spojrzenie. Złoty Pazur przyznawany jest za „odwagę formy i treści” filmom biorących udział w Konkursie Inne Spojrzenie, czyli nowych i interesujących formalnie lub tematycznie.
 
Spośród 17 filmów prezentowanych w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu najlepszych filmowców i najlepsze tytuły wybrało jury w składzie: Jerzy Antczak (przewodniczący), Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Andrzej Jakimowski, Włodek Pawlik, Paweł Pawlikowski, Witold Stok, Beata Walentowska oraz Anna Wunderlich.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

Gwiazdy na festiwalu w Gdyni 2017: Magdalena Boczarska, Weronika Rosati, Agnieszka Grochowska, Maria Sadowska

 

Czy lubisz oglądać polskie filmy?Komentarzy: 1


Gość | 25 września 2017, 21:44

Świetny film, polecam obejrzeć z rodziną! Film w polskiej wersji językowej na http://kinotek24.pl/cicha-noc-2017-hd


Dodaj komentarz
×