Orły 2017: Znamy nominowanych! Kto ma szansę na polskiego Oscara? [PEŁNA LISTA]
Poznaliśmy już wszystkich nominowanych w 19 kategoriach w corocznym plebiscycie Orły 2017. Polska Akademia Filmowa ogłosiła oficjalnych kandydatów do tegorocznych statuetek. W tym roku gala zostanie wyemitowana w stacji Canal+, która została oficjalnym partnerem nagród. Zwycięzców poznamy na gali, która odbędzie się 20 marca.
Nominacje ogłosili członkowie Polskiej Akademii Filmowej, m.in. Agnieszka Holland, Łukasz Palkowski, Jacek Borcuch, Olga Frycz i Grażyna Torbicka.
Nominacje do Orłów 2017 we wszystkich kategoriach
Najlepszy film
- Maciej Pieprzyca "Jestem mordercą"
- Jan P. Matuszyński "Ostatnia rodzina"
- Wojciech Smarzowski "Wołyń"
Najlepsza główna rola męska
- Mirosław Haniszewski "Jestem mordercą"
- Andrzej Seweryn "Ostatnia rodzina"
- Arkadiusz Jakubik 'Wołyń"
Najlepsza główna rola kobieca
- Aleksandra Konieczna "Ostatnia rodzina"
- Michalina Łabacz "Wołyń"
- Dorota Kolak "Zjednoczone stany miłości"
Najlepsza drugoplanowa rola męska
- Arkadiusz Jakubik "Jestem Mordercą"
- Jacek Braciak "Wołyń"
- Dawid Ogrodnik "Ostatnia rodzina"
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
- Agata Kulesza "Jestem Mordercą"
- Agata Buzek "Niewinne"
- Iza Kuna "Wołyń"
Odkrycie roku
- Anna Zamecka, reżyserka, "Komunia"
- Jan P. Matuszyński, reżyser, "Ostatnia rodzina"
- Michalina Łabacz, główna rola kobieca, "Wołyń"
Najlepszy scenariusz
- Maciej Pieprzyca "Jestem mordercą"
- Robert Bolesto "Ostatnia rodzina"
- Wojciech Smarzowski "Wołyń"
Najlepsza reżyseria
- Maciej Pieprzyca "Jestem mordercą"
- Jan P. Matuszyński "Ostatnia rodzina"
- Wojciech Smarzowski "Wołyń"
Najlepszy dźwięk
- Marek Wronko "Wszystko gra"
- Małgorzata Lewandowska, Andrzej Lewandowski "Sprawiedliwy"
- Jacek Hamela i Katarzyna Dzida-Hamela "Wołyń"
Najlepszy montaż
- Leszek Starzyński "Jestem Mordercą"
- Agnieszka Glińska, Anna Zamecka, Wojciech Janas "Komunia"
- Paweł Laskowski "Wołyń"
- Dorota Wardęszkiewicz "Wszystkie nieprzespane noce"
- Beata Walentowska "Zjednoczone Stany Miłości"
Najlepsze kostiumy
- Aleksandra Staszko "Baby bump"
- Emilia Czartoryska "Ostatnia rodzina"
- Paweł Grabarczyk, Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek, Wanda Kowalska, Agata Drozdowska "Wołyń"
Najlepsza scenografia
- Joanna Macha, Anna Pabisiak "Niewinne"
- Jagna Janicka "Ostatnia rodzina"
- Joanna Anastazja Wójcik "Jestem mordercą"
- Marek Zawierucha "Wołyń"
Najlepsza muzyka
- Bartłomiej Gliniak "Na granicy"
- Maciej Zieliński "Sługi boże"
- Mikołaj Trzaska "Wołyń"
Najlepsze zdjęcia
- Paweł Dyllus "Jestem mordercą"
- Jerzy Zieliński "Letnie Przesilenie"
- Kacper Fertacz "Ostatnia Rodzina"
- Piotr Sobociński Jr. "Wołyń"
Najlepszy film europejski
- Stephen Frears "Boska Florence"
- László Nemes "Syn Szawła"
- Ken Loach "Ja, Daniel Blake"
Najlepszy film dokumentalny
- Wojciech Staroń "Bracia"
- Anna Zamecka "Komunia"
- Karolina Bielawska "Mów mi Marianna"
Najlepszy filmowy serial fabularny
- Monika Strzępka "Artyści"
- Łukasz Palkowski "Belfer"
- Wojciech Adamczyk "Ranczo", sezon 10.