Szukaj
Szukaj
Dziś czwartek, 14.12.2017

Nie żyje słynna gwiazda światowego tenisa. Przez kilka lat była uznawana za pierwszą kobiecą rakietę świata

novot


Nie żyje słynna czeska tenisistka Jana Novotna

 

W niedzielę w wieku 49 lat zmarła po ciężkiej chorobie Jana Novotna – była wiceliderką rankingu WTA. Czeszka w 1998 roku wygrała Wimbledon, była także trzykrotną medalistką igrzysk olimpijskich. Przez kilka lat była uznawana za najlepszą deblistkę świata. Bardzo przykrą wiadomość przekazało WTA w portalach społecznościowych. Novotna miała zaledwie 49 lat, ale od dłuższego czasu walczyła z nowotworem. Niestety, 19 listopada zmarła.

Po długiej walce z rakiem Jana Novotna zmarła w otoczeniu najbliższych w rodzinnych Czechach – poinformowała federacja.

Sukcesy

Urodzona w Brnie zawodniczka miała na koncie 24 zwycięstwa w singlowych turniejach WTA. W deblu triumfowała 76-krotnie. W grze podwójnej i mieszanej zwyciężyła 16-krotnie w imprezach wielkoszlemowych. W barwach Czechosłowacji zdobyła srebro olimpijskie w Seulu (1988) w deblu razem z Heleną Sukovą, a dla reprezentacji Czech wywalczyła na igrzyskach w Atlancie (1996) dwa medale – srebrny w deblu z Sukovą i brązowy w singlu. Specjalizowała się w grze podwójnej. Jedenaście razy uczestniczyła w deblowym turnieju Masters, który dwukrotnie wygrała. Jej partnerkami były same sławy, między innymi Martina Hingis, Lindsay Davenport czy Arantxa Sanchez Vicario. Przez wiele lat była uznawana za najlepszą deblistkę świata.

Jana była inspiracją zarówno na korcie, jak i poza nim, dla wszystkich, którzy mieli okazję ją poznać. Jej gwiazda świeciła bardzo jasno na firmamencie WTA. Składamy jej rodzinie najszczersze kondolencje – powiedział dyrektor wykonawczy WTA Steve Simon.

Karierę zakończyła w 1999 roku. Sześć lat później została uhonorowana miejscem w Galerii Sław Tenisa.

Odeszła tenisistka, która w latach 90 była wielką gwiazdą.

Żałoba w polskim sporcie. Nie żyje słynny trener reprezentacji Polski

Jesteś fanem tenisa?Komentarzy: 0


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

×