NewsyDziennikarze stanęli murem za Moniką Olejnik. Też nie zgadzają się z decyzją Radia Zet: "Teraz może być trudniej postępować niezależnie"

Dziennikarze stanęli murem za Moniką Olejnik. Też nie zgadzają się z decyzją Radia Zet: "Teraz może być trudniej postępować niezależnie"

Dziennikarze napisali list otwarty skierowany do władz Radia Zet
Dziennikarze napisali list otwarty skierowany do władz Radia Zet
Rafał Kowalski
12.06.2016 10:15

Ponad tydzień temu Radio Zet poinformowało o zakończeniu współpracy z Moniką Olejnik. Dziennikarka prowadziła tam swoją audycję od 15 lat. Decyzję swoich przełożonych podsumowała krótko:

Mam wspaniałe wspomnienia, ciekawe pomysły :) Dlatego śpię spokojnie i czuję się dobrze. W życiu ważny jest honor. Do widzenia do jutra

Z decyzją władz stacji nie zgadza się także część środowiska dziennikarskiego. Ponad 20 kolegów z branży podpisało list otwarty wspierający Monikę Olejnik skierowany do kierownictwa Radia Zet:

 Każdy redaktor naczelny i każdy wydawca ma prawo swobodnie kształtować politykę kadrową prowadzonej redakcji – to oczywiste i bezdyskusyjne. Tak samo jak to, że dziennikarze nie muszą tłumaczyć swoich decyzji o podjęciu pracy lub rezygnacji z zatrudnienia. Jednak szkodliwy dla polskiego dziennikarstwa jest już sam sposób, w jaki poinformowano o odejściu Moniki Olejnik z Radia ZET. Nawet jeżeli za decyzją kierownictwa rozgłośni stały tylko i wyłącznie argumenty merytoryczne – których, niestety, nie mieliśmy okazji poznać – to postawienie dziennikarki przed wcześniej podjętą decyzją oraz natychmiastowe ogłoszenie jej publicznie mogło wyglądać na demonstrację polityczną, a dopuszczenie do takiej sytuacji świadczy co najmniej o braku poczucia odpowiedzialności za jakość polskiej debaty publicznej. Nie mamy żadnych wątpliwości, że to wydarzenie nie wpłynie na rzetelność, niezależność i wartość dziennikarstwa Moniki Olejnik. Natomiast czas i forma jej zwolnienia negatywnie wpłyną na to, w jakich warunkach swój zawód będą wykonywać wszyscy dziennikarze, których byt zależy przecież od utrzymania zatrudnienia w redakcji. Świadomość tego, jak potraktowana została przez Radio ZET Monika Olejnik, spowoduje, że dziennikarzom w Polsce może być trudniej postępować niezależnie i odważnie – a bez tej gwarancji nasz zawód traci sens i rację bytu. Te argumenty przedstawiamy jako uzasadnienie prośby o przedstawienie opinii publicznej argumentów stojących za decyzją grupy Eurozet.

Autorami listu są dziennikarze z Gazety Wyborczej, telewizji TVN, tygodników Newsweek i Polityka. Będzie odpowiedź ze strony radia?

Monika Olejnik
Monika Olejnik
Monika Olejnik miała wypadek samochodowy
Monika Olejnik miała wypadek samochodowy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także