Szukaj
Szukaj
Dziś środa, 13.12.2017

Gwiazdy na prapremierze musicalu „Piloci” w Teatrze Roma: Katarzyna Zielińska, Barbara Kurdej-Szatan, Monika Olejnik, Olga Bończyk

Gwiazdy - PILOCI, premiera spektaklu


Premiera polskiego musicalu „Piloci” w Romie

Po takich hitach jak „Mamma Mia!”, „Upiór w Operze” czy „Koty”, przyszedł czas na polski musical! „Piloci”, bo tak nazywa się spektakl, przylecieli do warszawskiej ROMY 7 października – w sobotę miała miejsce uroczysta prapremiera musicalu, którego reżyserią zajął się Wojciech Kępczyński. Inspiracją dla powstania musicalu były wydarzenia z okresu II wojny światowej, a konkretnie związane z Bitwą o Anglię. Bohaterami opowieści są Jan, młody polski lotnik, oraz Nina, warszawska aktorka kabaretowa i piosenkarka. Łączące ich uczucie zostaje brutalnie przerwane przez wybuch wojny, a zakochani stają w obliczu trudnych i często dramatycznych decyzji będących pokłosiem tragicznych wydarzeń dziejących się wokół nich. Akcja musicalu dzieje się w kilku miejscach: w Warszawie, w Londynie, na lotnisku pod Londynem, w Paryżu oraz na terenach Generalnej Guberni.

Obsada

Spośród blisko 600 osób, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w przedstawieniu, wybranych zostało 70 aktorów, wokalistów i tancerzy. Są wśród nich zarówno tacy, którzy już mieli okazję występować w spektaklach Romy, jak i debiutujący na tej scenie. W głównych bohaterów, Niny i Jana, wcielą się Zofia Nowakowska (dublerkami są Edyta Krzemień i Natalia Krakowiak) oraz Jan Traczyk (jego dublerzy to Przemysław Zubowicz i Paweł Mielewczyk).

 Osobista historia

Reżyserem i autorem libretta musicalu jest Wojciech Kępczyński. Dlaczego zdecydował się poruszyć tak delikatną sferę, jak doświadczenia II wojny światowej? Między innymi z powodów osobistych.

O takim spektaklu myślałem od dawna, tym bardziej, że jest to temat bliski mi ze względów rodzinnych: dwaj bracia mojej babci brali udział w Bitwie o Anglię – powiedział.

Kępczyński podkreśla jednak, że musical nie jest rekonstrukcją faktów historycznych.

To nie jest musical historyczny ani rozprawa historyczna. To fantazja, burzliwa opowieść o trudnych wyborach podejmowanych przez naszych bohaterów w obliczu dramatycznych wydarzeń. Życie i przygody polskich pilotów były dla nas tylko inspiracją – tłumaczy.

Kępczyński zaznacza, że polscy piloci byli fantastycznymi ludźmi, świetnie wyszkolonymi i doskonale sprawdzającymi się w walce.

My też w musicalu opowiadamy o ich wyczynach i dokonaniach, ale głównym tematem naszego spektaklu jest wielka miłość pomiędzy aktorką kabaretową a pilotem. Stąd też sięgamy po historię kabaretu od 1939 do 1946 roku.

Również dla Agnieszki Brańskiej, choreografki pracującej przy spektaklu, „Piloci” mają wymiar osobisty.

Mój dziadek, ojciec mojej mamy, był pilotem i walczył w Bitwie o Anglię. Zresztą potem już nigdy nie wrócił do Polski i osiedlił się w Preston, gdzie do emerytury pracował w fabryce samolotów i tam też umarł – wyznaje.

Będzie współcześnie

Choć fabuła umiejscowiona jest na tle wydarzeń z lat 30. i 40 XX wieku, twórcy musicalu zapewniają, że będzie on bardziej współczesny.

Opowiadamy tę fabułę dzisiejszym językiem. Mimo poważnych tematów nie uciekamy od humoru, żartu czy zabawy słowem. Na pewno natomiast chcemy uciec od stereotypów – mówi Michał Wojnarowski, który jest odpowiedzialny za teksty piosenek w „Pilotach”.

Również scenografia, choć będzie nawiązywać do stylistyki tamtych czasów i realiów epoki, zostanie zaprojektowana w sposób bardziej „musicalowy”.

Chcemy osiągnąć efekt przenikania się elementów dekoracji scenicznej i projekcji na ekranach. Zachowujemy wierność realiom epoki, ale staramy się nadać wszystkim elementom pewną jednolitą, charakterystyczną, malarską stylizację, pamiętając , że nie robimy dokumentu o tamtych czasach, tylko musical – wyjaśnia Jeremi Brodnicki, scenograf.

Muzyka trzecim bohaterem

„Piloci” to musical, więc nie może zabraknąć odpowiednio skomponowanej muzyki. Twórcy odpowiedzialni za tę część spektaklu wypowiadają się o niej bardzo obszernie. Wojnarowski zapewnia, że piosenek będzie bardzo dużo i mają one być nie tylko tłem dla historii, ale też pomóc w charakteryzowaniu głównych bohaterów przedstawienia, a także rozwijać i na bieżąco komentować to, co dzieje się na scenie. Z kolei Jakub Lubowicz, współautor muzyki, opowiada, że ten element „Pilotów” jest efektem dotychczasowych doświadczeń i eksperymentów muzycznych. – Usłyszymy właściwe dla gatunku musicalu utwory oparte na długich melodyjnych frazach, ale także nowoczesne rytmy i brzmienia. Do udziału w tym spektaklu będzie zaangażowana pełna orkiestra.

Gwiazdy na premierze

Na sobotnią prapremierę musicalu przybyło wiele gwiazd, wśród nich na czerwonym dywanie mogliśmy podziwiać: Katarzyna Zielińska, Barbara Kurdej-Szatan, Monika Olejnik, Michał Piróg, Katarzyna Żak, Marzena Rogalska, Olga Bończyk, Ewa Braun, Tomasz Raczek, Marcin Szczygielski, Marcin Pierchuć, Łukasz Jakóbiak, Mariusz Treliński, Malwina Wędzikowska, Ula Chincz.

Zobaczcie w naszej galerii jak zaprezentowały się wymienione gwiazdy!

Największe gwiazdy TVN świętują 20-lecie stacji. Bawiły się do samego rana!

 

Katarzyna Zielińska- prapremiera musicalu "Piloci" w Romie

Katarzyna Zielińska- prapremiera musicalu „Piloci” w Romie

Barbara Kurdej-Szatan- prapremiera musicalu "Piloci" w Romie

Barbara Kurdej-Szatan- prapremiera musicalu „Piloci” w Romie

Monika Olejnik - prapremiera musicalu "Piloci" w Romie

Monika Olejnik – prapremiera musicalu „Piloci” w Romie

Czy widziałeś/aś musical Metro?Komentarzy: 1


Gość | 22 października 2017, 00:11

Autor chyba nie zna znaczenia slowa dubler… zenujace


Dodaj komentarz
×