Szukaj
Szukaj
Dziś sobota, 16.12.2017

Karolina Korwin-Piotrowska zmieszała z błotem tegoroczną galę finałową festiwalu filmowego w Gdyni!

Karolina Korwin Piotrowska festiwal filmowy w Gdyni


Karolina Korwin-Piotrowska o festiwalu w Gdyni

Słowa podsumowujące uroczyste zakończenie gdyńskiego festiwalu to słodko-gorzka pigułka. „Dobry i mądry werdykt Festiwalu Polskich FILMÓW, ale wszystko zepsuła koszmarna gala” – napisała w poście na Facebooku Karolina Korwin-Piotrowska, która znana jest z tego, że nie przebiera w słowach. Dziennikarka nie miała zastrzeżeń do poziomu filmów konkursowych ani do talentu filmowców. Przypomnijmy, że Złote Lwy za najlepszy film „Cicha noc” otrzymał reżyser Piotr Domalewski. Korwin-Piotrowska wystawiła entuzjastyczną opinię temu filmowi już w dniu pokazu, 22 września.

Największe zastrzeżenia dziennikarka miała do oprawy uroczystej gali kończącej najważniejsze coroczne wydarzenie dla polskiego filmu, która odbyła się 23 września. Estetycznie rodem z jakiejś potańcówki w Pcimiu. Prowadzący, którzy nie umieją czytać z kartki. Próbują być dowcipni, ale to jednak Titanic – bezlitośnie skomentowała starania prowadzących, Anny Czartoryskiej-Niemczyckiej i Antoniego Królikowskiego.

Dobry i mądry werdykt Festiwalu Polskich FILMÓW, ale wszystko zepsuła koszmarna gala. Jakaś pani z Ameryki Południowej. Estetycznie rodem z jakiejś potańcówki w Pcimiu. Prowadzący, którzy nie umieją czytać z kartki. Próbują być dowcipni ale to jednak Titanic. Stuhr jest jeden, czy to się na Woronicza podoba czy nie. Sorry, panie Kurski…

Dziennikarce nie spodobała się również kwestia niedocenienia w trakcie gali Andrzeja Wajdy oraz Grzegorza Królikiewicza.

Co boli najbardziej, to wygumkowanie z gali Andrzeja Wajdy i Grzegorza Krolikiewicza, obaj twórcy zmarli- Wajda niemal rok temu, Krolikiewicz w trakcie festiwalu. I co? Ano dupa. O Wajdzie ani słowa, choć to największy twórca polski filmowy XXwieku Zajaknela się o nim na szczęście szefowa PISF. O Krolikiewiczu zająknął się Glinski. Żadnej montazowki, wspomnienia, czegokolwiek. Mega smutne. Bardzo straszne. Tak się za pieniądze podatników cenzuruje kulturę, pamięć o ludziach, o wielkich artystach, o których mówi świat ale my ich wyrzucamy, bo jak wielcy artyści, nie szli na pasku władzy i byli niepokorni. Pytam, jak tak można, kto do tego dopuścił, czy wam, uchachani prowadzący nie jest wstyd, firmować swoimi twarzami coś, co nie zauważa odejścia Wajdy i Krolikiewicza? Doceniam animacje, ale były trzy montazowki, była jakaś pani wyjącą z Brazylii bodaj, aż dwa razy na scenie, ale ani słowa o tym, który dał Polakom Oskara. Wstyd. Skandal.

Z wielkim szacunkiem dziennikarka odniosła się do pracy filmowców i zaprezentowanych w trakcie festiwalu dzieł.

Poza tym jest pięknie. Polskie kino, jego ludzie, są wspaniali. To jest świetny moment, historyczny, wychowało się w naszym kraju piękne pokolenie wolnych ludzi, wolnych twórców, którzy w głowach nie maja granic a jedynie pomysły. To jest piękne. „Cicha noc”, „Atak paniki”, „Wieza. Jasny dzień”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Pokot”, „Pomiędzy słowami” czy „Najlepszy” mówią nam jedno- polskie kino mówi zrozumiałym dla każdego widza, mądrym, absolutnie zawodowym, wolnym językiem, nie boi się, jest odważne, mądre i na świetnym poziomie. Mamy wspaniałych aktorów, reżyserów, są dobre scenariusze, ale przede wszystkim jest wolność i odwaga w głowach.
Rządzący, nie zepsujcie tego. Zostawcie artystów. Oni naprawdę wiedza, co robią. Zaufajcie im. Joanna Kos Krauze powiedziała wam to wprost. Zostawcie ich w spokoju.

A wy co sądzicie o gali?

Złote Lwy na festiwalu w Gdyni 2017 przyznane! Znamy laureatów!

Festiwal filmowy w Gdyni 2017 laureaci

Festiwal filmowy w Gdyni 2017 laureaci

Agnieszka Woźniak-Starak z męzem na 42 Festiwalu Filmów Fabularnych

Agnieszka Woźniak-Starak z męzem na 42 Festiwalu Filmów Fabularnych

Monika Olejnik - Gala Zamknięcia Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2017

Monika Olejnik – Gala Zamknięcia Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2017

Czy zgadzasz się ze zdaniem Karoliny Korwin Piotrowskiej?Komentarzy: 1


Gość | 25 września 2017, 06:57

W pudelku szybciej przedrukowują niż tu. Zawsze macie njusy 2 dni spoznione. Latasz z ta kamera latasz a bjusy stare


Dodaj komentarz
×