Szukaj
Szukaj
Szukaj
Dziś sobota, 18.11.2017

Czarnoskóra Omenaa Mensah nie jest Polką? Tylko u nas oburzona gwiazda komentuje rasistowską wypowiedź rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej!

Omenaa Mensah z córką spotkanie z królem Ghany


Omenaa Mensah nie jest Polką?

11 listopada pod hasłem „My chcemy Boga” ulicami stolicy przeszedł Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Manifestujący nieśli różne transparenty, jedna z grup także takie z radykalnymi hasłami: „Biała Europa”, „Europa tylko dla białych” czy „Wszyscy różni, wszyscy biali”.

Portal DoRzeczy.pl zapytał o te hasła rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej: Mateusza Pławskiego.

Ja tych zdjęć nie widziałem. Jako jeden z organizatorów, byłem z przodu marszu. Uważamy, że czynnik rasowy, czynnik etniczny jest bardzo ważny, mimo że rasistami nie jesteśmy. Jesteśmy zdania, że w dzisiejszym świecie, gdzie kultury i etniczności się mieszają, trzeba ten czynnik też podkreślać, natomiast wspomnianych zdjęć nie widziałem. Niestety dyskurs publiczny został przesunięty mocno w lewo, i każdego kto mówi o takich kwestiach jak kolor skóry czy ogólnie etniczność, próbuje się dyskredytować. W haśle „Biała Europa” nie ma naszym zdaniem nic złego – powiedział.

Zapytany, czy to oznacza, że każda rasa powinna zostać na swoim kontynencie, a ktoś o innym kolorze skóry nie może być Polakiem, Pławski powiedział:

My patrzymy na naród całościowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne są trzy czynniki – wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem.

Po tej wypowiedzi na oficjalnym koncie MN na Twitterze podano w niedzielę, że prezes Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz zgłosił wniosek o usunięcie Pławskiego z zarządu stowarzyszenia. Sam Pławski tłumaczył na Twitterze, że jego słowa zostały opacznie zrozumiane.

Doszło do nadinterpretacji, a sformułowania jakich użyłem nie odzwierciedlają stanowiska Młodzieży Wszechpolskiej. Podczas wywiadu wyraźnie stwierdziłem, że „jedna rasa nie jest lepsza od drugiej”, czym zdecydowanie podkreśliłem, że nie jesteśmy rasistami – napisał. Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż szum medialny wywołany tą wypowiedzią mógł negatywnie wpłynąć na wizerunek Młodzieży Wszechpolskiej oraz całego środowiska i dlatego oddaje się do dyspozycji organizacji.

Do wypowiedzi Pławskiego specjalnie dla Jastrząbpost.pl odniosła się z oburzeniem prezenterka pogody TVN Omenaa Mensah, która od ponad dwóch lat prowadzi fundację Omenaa Foundation, w której jednym z filarów jest tolerancja.

Trudno w ogóle komentować taką wypowiedź. To światopogląd faszystowski, którego boleśnie doświadczyliśmy, jako naród na własnej skórze i żaden Polak za nic w świecie nie chce do niego wracać. To klasyczny rasizm, który w polskim prawie jest karany i musi być piętnowany. Ja, jako Polka wychowywana w kulturze i tradycjach chrześcijańskich mówię stanowcze NIE takim wypowiedziom. Czytając te słowa zastanawiam się, czy Chrystus, który przecież był pochodzenia żydowskiego, mógłby spokojnie żyć w naszym kraju? – powiedziała wstrząśnięta prezenterka.

Komentarz gwiazdy TVN jest w tej sprawie bardzo istotny, ponieważ Omenaa Mensah z racji swojego pochodzenia i koloru skóry, zwłaszcza w dzieciństwie, miewała wiele nieprzyjemnych sytuacji wynikających z braku tolerancji polskiego społeczeństwa. Dlatego w swojej działalności ogromną wagę przykłada do szacunku do innych ludzi niezależnie od pochodzenie, koloru skóry, orientacji, czy statusu materialnego.

Warto podkreślić, że:

Stowarzyszenie Marszu Niepodległości nie utożsamia się z wypowiedzią rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej Mateusza Pławskiego i ją odrzuca – powiedział rzecznik Stowarzyszenia Damian Kita. To wypowiedź bardziej osoby, niż organizacji – podkreślił.

Kita odniósł się w ten sposób do słów Pławskiego, który powiedział portalowi DoRzeczy.pl m.in., „że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem”. Kita w Telewizji Republika powiedział, że jest to osobista opinia Pławskiego.

Myślę, że to była wypowiedź bardziej osoby, niż organizacji. Czekamy jeszcze na odpowiedź i stanowisko Młodzieży Wszechpolskiej (w tej sprawie) – powiedział. Jest to wypowiedź, z którą ja w żadnym wypadku się nie utożsamiam; Stowarzyszenie Marszu Niepodległości również nie i je odrzuca – dodał.

Polakiem jest każdy, kto na to pracuje i kto przejmuje całe (polskie) dziedzictwo kulturowe – podkreślił Kita. Nasza historia i kultura na przestrzeni wieków jest na tyle wielowątkowa, że byłoby niesprawiedliwie posługiwać się taką retoryką – zaznaczył.

Na pytanie jakie będą konsekwencje dla Pławskiego, ponieważ jeden z organizatorów marszu złożył formalny wniosek o wykluczenie go z Komitetu Organizacyjnego Marszu Niepodległości, Kita powiedział:

Musi się zebrać zarząd i także walne zebranie; takie są organy i procedury związane ze statusem stowarzyszenia.

Podkreślił także, że jest „to nauczka dla nas wszystkich”.

Będąc organizatorami marszu ciąży na nas duża odpowiedzialność – przyznał Kita. Powinniśmy być ruchem nowoczesnym, w tym dobrym rozumieniu; tzn. że staramy się odnaleźć pewne idee w zmieniającej się rzeczywistością, jednak filary powinniśmy zachować – dodał.

A wy co o tym myślicie?

Gwiazdy w zaskakującym projekcie „Łączymy pokolenia”: Małgorzata Socha, Hanna Lis, Joanna Krupa, Omena Mensah [DUŻO ZDJĘĆ]

Czy Omenaa Mensah ma dobry styl ubierania?Komentarzy: 2


Gość | 15 listopada 2017, 02:43

zreszta plawski podobnie


Gość | 15 listopada 2017, 02:41

zydowka koraniczna mulatka, mieszanka rasowa, to nic nie zmienia, ona po prostu sie nie kwalifikuje ani na polaka ani na murzyna


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

×